Zvažujete fotovoltaiku? Modelový příklad ukáže náklady a výnosy | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Zvažujete fotovoltaiku? Modelový příklad ukáže náklady a výnosy

16. 5. 2013

Fotovoltaika je metoda výroby elektrické energie pomocí solárních panelů. Solární panel se skládá z článků, které jsou tvořeny polovodičovými nebo organickými prvky a přeměňují sluneční energii na elektřinu. Jaký je poměr nákladů a výnosů?

Jak umístit?

Fotovoltaické moduly můžeme zvolit buď nadstřešní, kdy je systém upevněn nad střešní krytinou. Pro ty, kteří staví dům nebo rekonstruují starou střechu na domě, je vhodný integrovaný fotovoltaický systém, který se montuje přímo do střechy. Fotovoltaické moduly v tomto případě přímo nahrazují část střešní krytiny.

Do distribuční sítě nebo i pro své potřeby

Před realizací prvního nebo druhého projektu je dobré si rozmyslet, za jakým účelem chceme energii z fotovoltaických modulů využívat. Na výběr jsou prakticky dvě možnosti. První je, že veškerá vyrobená elektrická energie z vašeho solárního systému bude odebrána do distribuční sítě (zde je výkupní cena pro rok 2013 cca 3,41 Kč/kWh). Druhou je varianta, tzv. „Zelený bonus“, kdy můžete část energie využít pro své potřeby a do distribuční sítě dodávat pouze přebytky energie, kterou sami nevyužijete (u zeleného bonusu je cena pro rok 2013 2,86 Kč/kWh). S fotovoltaickými produkty lze již na 34 m2 pokrýt průměrnou roční spotřebu elektrické energie čtyřčlenné rodiny (5 kWp výkonu). Zvláště v době, kdy ceny oleje, plynu a dalších fosilních paliv jsou vystaveny cenovým výkyvům, je důvod proč zvolit právě toto řešení.

Na co byste neměli zapomenout?

Aby byla splněna všechna potřebná povolení a abyste nezapomněli na některý z potřebných dokumentů, je lepší obrátit se na renomovanou společnost, která je schopna klientovi doporučit konkrétní systém fotovoltaických článků i zajistit komplexní řešení na klíč.

„Pokud nejste legislativními experty, mohli byste na ledacos zapomenout. Každá důvěryhodná firma za vás nejenom celý systém vyprojektuje, zrealizuje, ale vyřídí i potřebnou žádost o připojení, žádost o licenci a také zajistí veškeré revizní zprávy, zrealizuje zkušební provoz a finální spuštění systému,“ dodává Jan Bartakovics ze společnosti Prefa Aluminiumprodukte, která se střešním solárním systémem zabývá již řadu let.

Tabulka zobrazuje návratnost vložených investic do fotovoltaického systému. Jako model byl použit systém PREFA PS.13. Rozloha objektu cca 150 m3, instalovaný výkon elektrátny 5 kWp

Náklady a výnosy

náklady

Pořizovací náklady na elektrárnu s výkonem 5 kWp (5×47 000) včetně práce 235 000 Kč

Roční zisk z 5 kWp na střeše objektu (5× 930 kWh) 4650 kWh

Roční zisk v režimu zelný bonus za vyrobenou energii (2,86 Kč za 1 kWh) 13 299 Kč

Roční úspora energie v rámci objektu 30 % (30 % z 4650 kWh) 1395 kWh

Roční úspora nakoupené energie (1395 kWh x 5 Kč) 6975 Kč

Ročně získané a ušetřené prostředky (zelený bonus + úspora energie) 20 274 Kč

Získané a ušetřené prostředky za 20 let provozu 405 480 Kč

Celkový zisk za 20 let, po odečtení pořizovacích nákladů na elektrárnu 170 480 Kč


publikováno: 16. 5. 2013
Štítky: alternativní zdroje, fotovoltaika, peníze, úspory energií


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+