Vzrůstá počet černých skládek. Nejvíce v okolí Prahy a na jihu Moravy | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Vzrůstá počet černých skládek. Nejvíce v okolí Prahy a na jihu Moravy

29. 9. 2016

Množství nelegálního odpadu vyvezeného do přírody rapidně přibývá. Podle aktuálních statistik se počet černých skládek meziročně zvýšil o více než třetinu. Zatímco v roce 2014 bylo evidováno 800 černých skládek, loni počet vzrostl na 1 800. Aktuálně se s problémem nelegálně uloženého odpadu nejvíce potýká Jihomoravský kraj a Středočeský region spolu s Prahou. Nejrizikovější skupinu odpadu přitom podle odborníků představují neidentifikovatelné tekutiny a vysloužilá elektronika.

vzrůstá. V současné době je v České republice nahlášeno 6 916 nelegálních skládek. „Existenci černých skládek lidé nahlašují stále více. Oproti roku 2014, kdy jsme zaregistrovali 800 hlášení, vzrostl počet nahlášených skládek v loňském roce o tisícovku,“ uvedl Miroslav Kubásek z iniciativy ZmapujTo.cz, která eviduje černé skládky po celé České republice. Nejvíce hlášených skládek má aktuálně Jihomoravský kraj, Středočeský kraj a Praha. „Velký podíl na tom má skutečnost, že dané oblasti pokrývají největší města a žije tu hodně lidí. Osobně bych očekával ještě vyšší počty skládek v Moravskoslezském kraji a Ústeckém kraji, které patří z pohledu životního prostředí k těm více postiženým. Lidé v těchto místech jsou ale nejspíš méně všímaví ke svému okolí a černé skládky tolik nehlásí,“ doplňuje Kubásek. Nejméně černých skládek lze nalézt naopak ve Zlínském a Pardubickém kraji, na Vysočině a také v okolí Chráněných krajinných oblastí, které bývají více kontrolovány.

Zatímco počet černých skládek narůstá, druh vyvezeného odpadu se podle odborníků příliš nemění. Většinou jde o komunální odpad, odpadní materiál ze staveb a demolic, starý nábytek nebo ojeté pneumatiky. Stále častěji lze však narazit na nebezpečný odpad ve formě tekutin, odhozené elektroniky či baterií. „Elektroodpad a baterie jsou v přírodě téměř nerozložitelné, dle odhadů by jejich rozklad trval 200 až 500 let. Do přírody ani na skládky navíc baterie nepatří, protože se z nich uvolňují nebezpečné látky, které mohou kontaminovat půdu, vodu nebo ovzduší a ohrozit zdraví zvířat i lidí,“ sdělil David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrozařízení a baterií.

Vzniku černých skládek lze podle odborníků předcházet lepším dohledem na rizikových místech, vyššími sankcemi i zvýšenou informovaností veřejnosti o tom, jak se zbavit nepotřebného odpadu. „Pro mnoho lidí je stále jednodušší odpad vyhodit ven nebo do koše. Dnes již přitom existuje spousta možností, jak se nepotřebných věcí ekologicky zbavit,“ řekl David Vandrovec s tím, že vše jde navíc udělat pohodlně a bezplatně. „Kromě klasických sběrných míst mohou lidé například k odvozu vyřazených elektrospotřebičů zdarma využít projekty reBALÍK, nebo Buď líný, který jim zajistí odvoz odpadu přímo z domácnosti,“ uzavřel Vandrovec.


publikováno: 29. 9. 2016
Štítky: ekologie


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+