Trápí vás vysoké účty za topení? Víme, jak je snížit na minimum | Vytápění | Energeticky úsporné bydlení

Trápí vás vysoké účty za topení? Víme, jak je snížit na minimum

6. 10. 2020

Topení je jednou z největších položek v rozpočtech domácností. Jestli navíc využíváte v létě i klimatizaci, náklady na udržování ideální teploty v domě se násobí. Tajemstvím levného a ekologického vytápění je správná kombinace vhodného typu tepelného čerpadla a kvalitního oběhového čerpadla. Díky těmto vyspělým technologiím šetříte svou peněženku i životní prostředí.

Co to je tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo bere tepelnou energii ze svého okolí, například z okolního vzduchu, země nebo vody. Toto teplo pak převádí do topné soustavy nemovitosti. Výsledkem je topení prakticky zdarma, pouze za náklady chodu tepelného a oběhového čerpadla, tedy elektrické energie. Tepelné čerpadlo je možné také využít pro ohřev užitkové vody.

Je tepelné čerpadlo vhodné pro každou nemovitost?

Tepelné čerpadlo je jedním z nejlevnějších a nejekologičtějších způsobů vytápění. Jde o revoluční technologii, která zcela minimalizuje uhlíkovou stopu vytápění. Tepelné čerpadlo se tak hodí do rodinných domů, ale i do komerčních či administrativních budov nebo bytových domů. Ať už potřebujete vytopit jakýkoliv prostor, s tepelným čerpadlem můžete ušetřit. Samozřejmě záleží na více okolnostech a je nutné vše správně vybrat a propočítat. Při výběru tepelného čerpadla sledujte především jeho účinnost. Jejím ukazatelem je tzv. topný faktor. Obáváte se, že okolní teplo není dostatečné na to, aby byl ohřev efektivní? I když se vám zdá, že je venku chladno, vězte, že je v okolním prostředí stále dostatek energie k vytápění vaší nemovitosti. Tepelná čerpadla fungují bez omezení až do venkovních teplot –20 °C, některá až –30 °C. Využijete je tak i například v horských oblastech.

Vyplatí se investice do tepelného čerpadla?

I když je vstupní investice do kvalitního tepelného čerpadla poměrně vysoká, její návratnost je opravdu krátká. Náklady na vytápění jsou při srovnání s plynovým či elektrickým kotlem zhruba třetinové. Při ceně 200,000 Kč za čerpadlo a průměrných ročních úsporách za topení 20,000 Kč, se vám tato investice vrátí již za 10 let, v některých případech dokonce za 5 let. Životnost kvalitního tepelného čerpadla je přitom 20–25 let. Na pořízení tepelného čerpadla navíc můžete žádat o státní dotaci. Tepelná čerpadla jsou zcela bezúdržbová, díky čemuž vám oproti plynovým či elektrickým kotlům ušetří mnoho starostí i peněz za servis. 

Typy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla se dělí podle toho, z jakého zdroje čerpají teplo, a zároveň do jaké topné soustavy teplo přivádí. Podle toho rozlišujeme tepelná čerpadla:

  • vzduch / voda – teplem ze vzduchu ohřívá vodu,
  • země / voda – teplem ze země ohřívá vodu,
  • voda / voda – teplem z podzemní vody ohřívá vodu,
  • vzduch / vzduch – teplem z venkovního vzduchu ohřívá vzduch v interiéru.

Jaká čerpadla jsou nejčastěji používaná v našich podmínkách? Čerpadla vzduch / voda jsou velice univerzální a potěší vás také snadnou instalací, která je podobná jako v případě klimatizace, tedy na fasádu domu. Některé modely se vyrábějí jako samostatně stojící. Systém země / voda má sice náročnější instalaci (je nutné do půdy zavést kolektory nebo sondy), ale na druhou stranu zajišťuje tepelný komfort až do venkovní teploty –28 °C. Hodí se proto zejména do chladnějších oblastí. Čerpadla voda / voda potřebují vydatný a stabilní zdroj podzemní vody, a proto je jejich uplatnění v ČR spíše omezené. Čerpadla vzduch / vzduch se hodí spíše do menších nemovitostí, které nemají topný systém.

Tepelná čerpadla vzduch / voda a země / voda jsou tedy jasnou volbou, a navíc je můžete v létě použít jako klimatizaci. Výběr nejvhodnějšího zdroje tepla ovšem závisí na podmínkách prostředí vaší nemovitosti. Poraďte se proto s odborníkem.

Ideálních výsledků dosáhnete pouze s kvalitním oběhovým čerpadlem

Získávání tepelné energie je pouze jedna část celého procesu vytápění. Pak musíte samozřejmě teplo efektivně regulovat a distribuovat do topného systému budovy. Pro tyto účely slouží v případě vytápění horkou vodou oběhová čerpadla.

Horkou vodu můžete použít k vytápění jak pomocí radiátorů, tak podlahového topení. Jde o velice efektivní a levný způsob, který navíc vytváří ve srovnání s elektrickými či plynovými přímotopy ideální tepelný komfort.

Jestli chcete topit úsporně, zapomeňte na stará tříotáčková oběhová čerpadla, která běží stále na stejný výkon. Moderní elektronická čerpadla se snadno přizpůsobí měnícím se tepelným podmínkám podle ročního období i během dne. Chytrá oběhová čerpadla s funkcí AUTOADAPT navíc vyhodnocují i váš denní režim, a zajistí vám dostatek tepla a teplé vody v době, kdy to právě potřebujete. Při krátkodobém i dlouhodobém výpadku elektrické energie vám chod oběhového čerpadla zajistí záložní zdroj.

Chytré oběhové čerpadlo vám může ušetřit až 80–90 % energie potřebné k vytápění pouze tím, že automaticky optimalizuje svůj provoz.

Podtrženo a sečteno

Tepelné čerpadlo vám oproti jiným systémům vytápění ušetří 2/3 nákladů. Ze zbývající třetiny si odečtěte dalších 80 %, které ušetříte díky chytrému oběhovému čerpadlu. Podtrženo a sečteno, vaše náklady na vytápění mohou být až 15krát nižší! Taková investice se bezesporu vyplatí.


publikováno: 6. 10. 2020, v rubrice Vytápění
Štítky: vytápění

Nejčtenější články v rubrice Vytápění:

Další články v rubrice Vytápění:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+