Teplo domova by se mělo zabydlet i v peněžence | Vytápění | Energeticky úsporné bydlení

Teplo domova by se mělo zabydlet i v peněžence

14. 10. 2019

Když chcete vyjádřit, co pro vás domov znamená, asi to nazvete – teplo domova. A že se doma topit musí, to je snad jasné. Vytápění by mělo být příznivé nejen po energetické, ale i finanční stránce. Proto je potřeba vyhodnotit několik faktorů, než se do nového systému vrhnete.

V první řadě budete pravděpodobně řešit, zda zvolit elektřinu, nebo plyn. Není velký problém připojit se na elektřinu, horší to bývá v některých obcích s plynem. Obecně je levnější a ekologičtější plyn, ale ten není vhodný pro každou stavbu. Například v nízkoenerge­tických domech proudí teplo spíše díky elektřině. Větším prostorům a starším domům se naopak vyplatí plyn. Samozřejmě existují i další druhy vytápění, jako je tepelné čerpadlo, nebo dálkové vytápění. U dálkového však opět závisí na tom, zda lze připojit dům k síti. Tepelné čerpadlo si vyžaduje velké prvotní investiční náklady, i když provoz a získané teplo jsou výhodné. 

Nebojte se kombinovat

Lidé často zdroje tepla kombinují, aby získali skutečně ekonomicky výhodné vytápění. Pokud mají kotel na tuhá paliva, doplňují jej například o podlahové vytápění. Podlaha udržuje příjemnou teplotu do 30 stupňů Celsia. Větší teplo může sálat ze stropního topení, které dosáhne až 36 stupňů a v létě může navíc chladit. Klasické radiátory se stále využívají, ale další možností je stěnový panel. Stěnový panel může mít designovou podobu mramoru, nebo třeba i obrazu. Další využívanou formou vytápění je fotovoltaika na střechách. Pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale získaná energie se vyplatí.

Kdo vám poradí?

Pokud si nevíte rady, jaký systém zvolit, oslovte odborníka. Konzultovat můžete také rovnou s topenáři, které si vyberete. Abyste nemuseli hledat dlouho, zkuste si zadat poptávku na Poptávej.cz. Uveďte sem lokalitu a popište svou představu. Na poptávky reagují řemeslníci a firmy z okolí. Do e-mailu vám pošlou cenovou nabídku, takže budete mít dobrý přehled o trhu. Mezi nabídkami si vyberete tu nejsympatičtější. Další detaily už domlouváte přímo s vybraným dodavatelem.


publikováno: 14. 10. 2019, v rubrice Vytápění
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Vytápění:

Další články v rubrice Vytápění:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+