Tepelná čerpadla – budoucí jistota v nejisté době? | Vytápění | Energeticky úsporné bydlení

Tepelná čerpadla – budoucí jistota v nejisté době?

18. 5. 2009

Tepelná čerpadla, jako alternativní zdroj energie, mají v dnešní době svou stabilní pozici. Jsou ověřena řadou realizací, a tak jen další vývoj cen energií a nové technologie ukážou, jak silnou pozici si na českém trhu získají. Kromě ekologického smýšlení a ochrany vyčerpatelných energetických zdrojů je pro naprostou většinu majitelé rodinných domů důvodem pro koupi tepelného čerpadla přání ušetřit na energiích, potřebných k provozu domu. Tepelné čerpadlo se používá k ohřevu či předehřevu topné vody, k ohřevu vody v bazénu, k přípravě teplé vody, k teplovzdušnému vytápění a podobně.

Co volbu konkrétního tepelného čerpadla ovlivňuje?

Výhodné je, pokud znáte tepelné ztráty objektu, důležitá je roční spotřeba energie pro vytápění, velikost vytápěného prostoru a počet osob v domě. Také je nutné přesně vědět, pro jaký účel budete tepelné čerpadlo využívat – zda pro vytápění rodinného domu, pro ohřev teplé vody, vody v bazénu a podobně. Roli také hraje volba typu doplňkového tepelného zdroje.

Na snímku tepelné čerpadlo z nabídky společnosti IVT, odebírající teplo z plošného kolektoru.

Za jak dlouho můžeme počítat s návratností?

Výše vstupní investice přivádí otázku, za jak dlouho lze s návratností u tepelných čerpadel počítat? Ceny tepelných čerpadel se v průběhu posledních let snížily. Hlavním důvodem ale není snižování ceny samotného čerpadla, ale snižování potřebného výkonu. Zatímco zhruba před deseti lety měl běžný rodinný dům tepelnou ztrátu minimálně 18 kW, zásluhou důsledného zateplování a nových technologií lze hovořit o hodnotách kolem 10 kW. Díky tomu jsou používána menší tepelná čerpadla a cena za jejich pořízení je výrazně nižší. Zda se tepelné čerpadlo zaplatí, závisí na tom, kolik stojí a kolik ušetří. Také zde je nutné vycházet z konkrétní situace. Z informací obecnějšího charakteru lze vyvodit, že čerpadlo dokáže ročně ušetřit 20 až 30 tisíc na provozu domu. Při započítání růstu cen energií je návratnost čerpadla 7 – 9 let, někteří výrobci hovoří o návratnosti již po čtyřech letech provozu.

Podle jiného obecného modelu se k teoretické výši úspor můžete dopočítat tak že sečtete částku, kterou zaplatíte ročně za zemní plyn s částkou, kterou platíte nyní ročně za elektřinu. Od výsledku odečtěte 50% a zbytek budete přibližně platit s tepelným čerpadlem ročně za celou domácnost. Obecně se udává, že pořízení tepelného čerpadla může přinést úspory na energiích na vytápění až ve výši 80 %.

S tepelným čerpadlem pro maximální úspory

  • Tepelná čerpadla odebírající teplo ze země mají menší spotřebu elektrické energie než vzduchová a mají i delší životnost a nižší náklady na údržbu a servis.
  • Pokud je to technicky možné a cenově přijatelné, předimenzujte venkovní výměníky. Dimenzování výkonu a zdroje tepelného čerpadla je velmi důležité. Poddimenzovaný vyměník sice může značně snížit cenu celkové instalace (například cena 1m vrtu stojí zhruba 1000 Kč), ale jako druhý zdroj si uživatel rodinného domu často pořídí drahý elektrokotel. Poddimenzování zemního kolektoru totiž vede k připínání elektrokotle již při teplotách kolem 0°C a hrubě se tak naruší celková ekonomika provozu.
  • Podlahové topení potřebuje nižší teplotu vody než radiátory. Tepelné čerpadlo pak pracuje s vyšším topným faktorem a díky tomu má menší spotřebu elektrické energie, kterou musíte platit.
  • Pořiďte si tepelné čerpadlo s vysokým topným faktorem. Vyšší topný faktor znamená menší spotřebu elektrické energie.
  • Ohřívejte tepelným čerpadlem vodu v bojleru.
  • Využijte tepelné čerpadlo celoročně. Kvalitní čerpadla dokážou ohřát vodu v bojleru až na 55°C a nepotřebují žádný elektrický dohřev.
  • Věnujte se první rok provozu pečlivému nastavení ekvitermní regulace čerpadla. Čím lépe na začátku provozu nastavíte regulaci, tím levnější provoz domu v následujících letech budete mít. Pokud správně nastavíte regulaci a budete její nastavení průběžně dvakrát ročně kontrolovat, ušetříte za 10 let provozu zhruba 20 až 30 tisíc korun.

Na snímku tepelné čerpadlo BoxAir. Jednodílná, kompaktní konstrukce z nerezových materiálů umožňuje umístit tepelné čerpadlo Master Therm BoxAir zcela mimo dům, takže nezabere žádné místo uvnitř. Díky nízkohlučným ventilátorům lze instalovat tepelné čerpadlo i v hustší zástavbě, aniž by svou hlučností obtěžovalo.

Rady pro dobrý výběr

  • Nikdy nekupujte tepelné čerpadlo samostatně. Vždy jen jako komplet i s montáží, projektem a uvedením do provozu. Tepelné čerpadlo kupujte od výrobce nebo prodejce, nikoliv například přes stavební firmu v rámci kompletní dodávky.
  • Při porovnání cen nevybírejte nejlevnější. Informace v nabídce si dnes můžete snadno ověřit na internetových stránkách výrobce nebo dovozce.
  • Také zde jsou nejlepší osobní reference někoho, kdo již tepelné čerpadlo využívá. Nezapomeňte se zeptat také na hlučnost.

Zpracováno s využitím informací www.abecedacer­padel.cz


publikováno: 18. 5. 2009, v rubrice Vytápění
Štítky: energie

Nejčtenější články v rubrice Vytápění:

Další články v rubrice Vytápění:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+