Jaký krb do novostavby? | Vytápění | Energeticky úsporné bydlení

Jaký krb do novostavby?

14. 11. 2016

Říká se, že oheň je ta nejlepší televize. Své o tom ví kamnář Jan Temr, který vede rodinnou firmu a specializuje se na krby a kamna všeho druhu.

Proč nové krby méně topí?

Krby s krbovými vložkami byly v Čechách masivně rozšířeny až v průběhu 90. let. Výkon běžného topeniště té doby je zhruba 12 – 14 kW, ale výjimkou nejsou ani výkony atakující 20 kW. Moderní domy však vykazují tepelnou ztrátu až dvakrát nižší než dům stavěný před nějakými 20 lety. Co ale s takto vysokým výkonem v domě, který má tepelnou ztrátu všech vytápěných místností jen 7– 8 kW, často ještě méně? Obývací pokoje s plochou kolem 35 m2 v nízkoenerge­tických domech mají zpravidla tepelnou ztrátu kolem 1 až 1,5 kW, a to při vnější teplotě kolem –12 °C. V běžných podmínkách tuzemských topné sezóny kolem 0 °C je pak tepelná ztráta třeba i poloviční. Pokud v takovém prostoru spálíte kilo dřeva, dostanete asi 3,2 kWh tepla. Nutně pak dochází k přetápění interiéru a vysoušení vzduchu, což vede k jedinému – větrání.

Správná volba krbu do novostavby

Pokud při pořizování nového krbu nebudete respektovat základní pravidla pro výkon krbové vložky a volbu materiálů, buď se doma upečete, nebo získané teplo pošlete oknem ven. Krby vhodné i do tepelně velmi málo náročných staveb existují, pokud si nevíte rady, svůj dotaz napište přímo mistru kamnáři. V krátkosti vám představíme základní možnosti redukce výkonu, aniž byste se museli připravit o požitek z bohatě plápolajícího ohně. Opomineme-li možnost menšího prosklení, která je pro zájemce o krb většinou nepřijatelná, eventuality jsou:

  1. Krbová vložka s dvojím prosklením, které izoluje až na celkový výdej cca 15 – 20 % jmenovitého výkonu.
  2. Vložka s antireflexním sklem.
  3. Koncepce krbu jako sálavého topidla (možno i s akumulací), tedy nikoli teplovzdušného (přímotopného).

Ideální samozřejmě je všechny výše uvedené možnosti vhodně kombinovat.


publikováno: 14. 11. 2016, v rubrice Vytápění
Štítky: stavba a rekonstrukce, vytápění

Nejčtenější články v rubrice Vytápění:

Další články v rubrice Vytápění:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+