Vytápění | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Vytápění

Nejnovější

Trápí vás vysoké účty za topení? Víme, jak je snížit na minimum

6. 10. 2020

Topení je jednou z největších položek v rozpočtech domácností. Jestli navíc využíváte v létě i klimatizaci, náklady na udržování ideální teploty v domě se násobí. Tajemstvím levného a ekologického vytápění je správná kombinace vhodného typu tepelného čerpadla a kvalitního oběhového čerpadla. Díky těmto vyspělým technologiím šetříte svou peněženku i životní prostředí.

více »

I se špičkovým tepelným čerpadlem budete pravděpodobně nespokojeni, pokud…

31. 8. 2020

O výkonu tepelného čerpadla, jeho provozních nákladech hluku či životnosti rozhoduje z poloviny kvalita samotného produktu, druhou polovinu zásadně ovlivňují faktory, o kterých kupující na začátku často ani neví. O co konkrétně jde, to se dozvíte na níže uvedených řádcích.


Čeká nás výměna starých kotlů na tuhá paliva. Většinou za dva roky, ale v Praze už letos na podzim!

25. 4. 2020

Staré kotle na tuhá paliva, které splňují podmínky pouze první a druhé emisní třídy, nebude možné už od září 2022 pod hrozbou vysokých pokut provozovat. Mnoho českých domácností tak čeká jejich výměna za nový zdroj tepla. Ještě více si musejí pospíšit majitelé kotlů na uhlí v Praze, kde obecní vyhláška zakáže uhelná paliva už letos v říjnu. Velmi vhodnou náhradou starých kotlů na tuhá paliva jsou kotle na plyn, a to i tam, kde nejsou vybudovány plynové rozvody. O Kotlíkové dotace lze stále žádat.


Nenechte si uniknout teplo domova

17. 12. 2019

Při úvahách nad tím, jak ušetřit za topení, se většina lidí zaměří na okna. Ta totiž ne vždy těsní a způsobí nám průvan také v peněžence. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, kolik tepla vám doma uteče dveřmi? S těmi správnými ušetříte a získáte i další výhody.


Teplo domova by se mělo zabydlet i v peněžence

14. 10. 2019

Když chcete vyjádřit, co pro vás domov znamená, asi to nazvete – teplo domova. A že se doma topit musí, to je snad jasné. Vytápění by mělo být příznivé nejen po energetické, ale i finanční stránce. Proto je potřeba vyhodnotit několik faktorů, než se do nového systému vrhnete.


Tepelné mosty v zimě zvyšují výdaje za vytápění

25. 12. 2018

I o čtvrtém adventním víkendu se pohybovaly venkovní teploty okolo bodu mrazu. Kromě komplikací pro řidiče v podobě sněžení a ledovky na silnici přinesly mrazy i další každoroční problém a tím jsou rostoucí výdaje domácností za vytápění. Na vině jsou mimo jiné tepelné mosty vznikající v kritických místech, kde uniká teplo z domu ven. Kvalitně provedené komplexní zateplení domu nejenže eliminuje tepelné mosty a snižuje účty za energie, ale také zvyšuje tepelný komfort v domácnosti. Podle výpočtů Sdružení EPS ČR mohou majitelé domů zateplením ušetřit až 70 % výdajů za energie ročně.


Podnikatelé využívající plynová tepelná čerpadla pro topení a chlazení cenu elektřiny neřeší

17. 12. 2018

Plynové tepelné čerpadlo YANMAR GHP vám nabízí nižší náklady na chlazení a vytápění vaší budovy. Díky vysokému výkonu je YANMAR GHP vhodný prakticky pro všechny typy provozů, od restaurací a hotelů, přes administrativní budovy či výstavní haly až po průmyslové objekty či sportoviště. Velmi dobrých výsledků dosahuje YANMAR GHP i u budov se zvýšenou potřebou chlazení, jako jsou chladírny, prodejny potravin apod.


Češi nejraději šetří na teplé vodě

9. 11. 2017

Raději sprchu, nežli vanu – takto šetří teplou vodou české domácnosti. Je to jejich nejoblíbenější způsob, jak omezit domácí výdaje za energii. V obecné rovině ale ochota přiškrtit výdaje klesá. Zatímco před 2 lety spořilo 88 % domácností, letos už to je o 4 procentní body méně. Vyplývá to ze spotřebitelského výzkumu agentury Ipsos, který byl proveden na vzorku 1 500 respondentů.


Solární energii využívá už 8 % domácností. Podzim je pro plánování systému nejlepším obdobím.

3. 11. 2017

Lidé stále více objevují výhody využívání energie ze slunce. Přispívá k tomu i dotační program Nová zelená úsporám, který od roku 2015 podporuje také instalaci domácích solárních zařízení a letos nabízí dotace i na výkonnější fotovoltaické elektrárny. Aby však dávalo využívání solární energie v domácnosti ekonomický smysl, je nutné celý fotovoltaický systém dobře navrhnout. Ne všechny firmy to dělají. Začít plánovat by přitom lidé měli už na podzim.
Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+