I se špičkovým tepelným čerpadlem budete pravděpodobně nespokojeni, pokud… | Vytápění | Energeticky úsporné bydlení

I se špičkovým tepelným čerpadlem budete pravděpodobně nespokojeni, pokud…

31. 8. 2020

O výkonu tepelného čerpadla, jeho provozních nákladech hluku či životnosti rozhoduje z poloviny kvalita samotného produktu, druhou polovinu zásadně ovlivňují faktory, o kterých kupující na začátku často ani neví. O co konkrétně jde, to se dozvíte na níže uvedených řádcích.

Spokojenost s tepelným čerpadlem významně ovlivňuje kvalita a způsob jeho instalace. Špičkové tepelné čerpadlo pyšnící se celou řadou ocenění pro vás bude zklamáním v případě, že jeho instalace byla provedena neodborně, ať už jde o kvalitu samotných prací či doplňkových materiálů. Při výběru tepelného čerpadla a jeho následném uvedení do provozu byste tedy měli brát v potaz…

Provedení vnitřní instalace tepelného čerpadla

Vnitřní jednotku tepelného čerpadla, která je napojena na topný systém nemovitosti, lze:

  • Zasadit do originální vnitřní jednotky, kdy v kotelně máte jedinou krabici obsahující zásobník teplé vody, elektrokotel, topná čerpadla apod. Výhodou tohoto řešení je existence záruky přímo od výrobce tepelného čerpadla.
  • Zasadit tepelné čerpadlo do jednotky dodané lokálním dodavatelem. V tomto případě máte v kotelně rovněž jednu bednu, tu však nevyrobil výrobce čerpadla, ale jeho dodavatel. Zde hrozí, že tepelné čerpadlo bude umístěno v bedně, která neprošla zkušebnou a reálný výkon tepelného čerpadla se může lišit od údajů poskytnutých výrobcem.
  • Využít možnosti skládaného vnitřního zapojení, kdy jsou jednotlivé komponenty dodány zvlášť. Tato varianta představuje nejvyšší riziko montážních chyb a v případě poruchy je komplikovanější sehnat odpovídající náhradní díly.

Kdo tepelné čerpadlo instaluje

Není samozřejmostí, že prodejce tepelného čerpadla má vlastní tým řemeslníků zabezpečujících instalace tepelného čerpadla. V praxi se tak můžete setkat s těmito případy.

  • Instalaci zajišťuje zkušená topenářská firma, která je oprávněna uvádět tepelná čerpadla do provozu a zajišťovat pro ně i servis.
  • Tepelné čerpadlo uvádí do provozu řemeslník „ičař“ z oboru vodo-topo-plyn. Tento způsob skýtá zvýšená rizika chyb při návrhu instalace a montáži. Tito řemeslníci mohou být zvyklí montovat kotle na plyn a uhlí „od oka“ a moc nepočítat, což ale tepelné čerpadlo vyžaduje. Tito řemeslníci často nezajišťují následný servis, tj. nemají zvýšenou motivaci na kvalitě instalace.
  • V případě, že se jedná o tepelné čerpadlo v provedení Split, stává se, že instalaci provádí chlaďařské firmy, jež jsou schopny tepelné čerpadlo správně nainstalovat, nemají však potřebné znalosti o topných systémech a výpočtech tepelných ztrát budov, nezřídka se stává, že špatně propojují a izolují venkovní potrubí, což má negativní vliv na výkon čerpadla.
  • Tepelné čerpadlo instaluje specializovaný dodavatel čerpadel, který instaluje desítky či stovky tepelných čerpadel ročně. Pracovníci mají potřebné zkušenosti s výpočtem tepelných ztrát, instalací tepelného čerpadla a jeho následný servisem.

Při výběru tepelného čerpadla je tedy vhodné se prodejce ptát, jestli a jakým způsobem je schopen zajistit instalaci, jestli toto řeší vlastním týmem či instalaci postupuje dále jako subdodávku externí firmě, případně o firmu jakého typu se jedná a jakým způsobem tato firma řeší instalaci vnitřní jednotky.


publikováno: 31. 8. 2020, v rubrice Vytápění
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Vytápění:

Další články v rubrice Vytápění:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+