Materiál, který stvoří domov | Vytápění 2013 | Energeticky úsporné bydlení

Materiál, který stvoří domov

17. 4. 2013

Snad každý budoucí stavebník rodinného domu hledá, pokud tuto záležitost již nemá pro sebe vyřešenou, nezaujatý zdroj srozumitelných informací, z čeho by měl vystavět svůj budoucí domov. Ale domov, to nejsou jen technické parametry. Lépe než obdivuhodný básník prózy Miroslav Horníčekto snad nikdo neřekl: „Tady se schovávám před deštěm a zimou, tady žiju, tady trávím svůj volný čas, tady se rodí moje rodina, tady ji tvořím léty, trpělivostí a tolerancí a vůbec řadou kladných principů. Domov je bytost.“ Cihla plněná minerální vatou je v soutěži Vytápění a úspory energií 2013 zařazena do kategorie Energeticky úsporné materiály a technologie

Pokud na technických parametrech přesto ulpíte, troufám si tvrdit, že takový zdroj budete hledat obtížně. Nezaujatost nespočívá v jen tom, zda někdo na prosazování konkrétního řešení ekonomicky profituje či nikoli.Zaujatost se může projevit i tak, že dotazovaný sice zná všechny většinové i menšinové názory na optimální řešení, ale sám zastává některý z nich. Takový názor sestejně nedá dlouho skrývat, stejně jako kašel v divadle. Mít názor není samozřejmě diskriminační, alespoň v to optimisticky doufám. Pokud se nejedná o extremistu,ovšem.

Nakonec stejně zůstane na každém z nás, jaké volbě dáme přednost, a je dobré si uvědomit, že každé rozhodnutí má i své důsledky. Některé přijdou brzy, některé později.

Ačkoliv neupírám některé dobré vlastnosti jiným stavebním materiálům, na stavbu svého rodinného domu jsem si je nevybral. Nechtěl jsem bydlet v betonovém domě, ať už při jeho stavbě bylo ztraceno bednění nebo nebylo. Nechtěl jsem ani dům, kde by se po mém odchodu do domova důchodců tržní cena navržená realitní kanceláří blížila nákladům na jeho odstranění.Nechtěl jsem ani materiál, kde se pro jeho napěnění používá hliník.Moji představu o bydlení pro mou rodinu naplnila cihla.

Tak jako v obchodě s potravinami chceme vědět, kdo to vyrobil a z čeho, na farmářském tržišti hledáme na stánku jméno a adresu pěstitele, tak i při volbě stavebních materiálů se nestyďte zeptat toho, kdo vám jako první obvykle nabízí řešení – vašeho projektanta: „Máte od výrobce k dispozici protokoly ze zkoušek?“ Chtějte je vidět a chtějte je vysvětlit. Pokud je nemá, požádejte ho, ať si je opatří. Má-li výrobce představu, že je musí skrývat, raději se mu vyhněte. Přestože se rádo tvrdívá, že teprve ten druhý dům, co postavíte, je ten správný, už se podruhé do tohoto dobrodružství nepustím. Kdo stavěl, ví o čem mluvím.Kdo bude stavět, sám pozná. Neustálé zlepšování stavebních materiálů však dává při správném použití jistotu, že můžeme stavět lépe, než ti před námi.

Poprvé jsem ji spatřil na veletrhu BAU 2009 v Mnichově, kde byla vystavena jako novinka. Cihla plněná minerální vatou! Od té doby z ní bylo v Německu postaveno několik desítek tisíc domů a poslední dva roky je již k dostání i v tuzemsku. Kdybych podlehl pokušení znovu stavět, byla by mou jednoznačnou volbou pro nízkoenergetický dům. Vyhověla by i požadavkům na pasívní dům, ale ani ani já, ani mí kolegové o něj nemáme zájem. Podle propočtů, které jsme s kolegy provedli, by se vícenáklady na provedení pasivního domu vracely jen velmi zvolna.Někteří si dokonce myslí, že by se toho nedočkali buď vůbec, nebo přímo na hranici životnosti pořízených tepelnětechnických zařízení.

Cihla plněná minerální vatou splňuje představu o domě, kde je příjemná teplota v zimě i v létě bez hučící klimatizace. I zarytým zastáncům zateplení obvodové stěny, přestanou-li lpět na přilepení izolace na vnější stranu zdi, se naskýtá ideální řešení – stěna s izolací bez rizika jejího poškození. Ale jak jsem řekl na začátku, vaše volba je jenom na vás.

Více informací naleznete na www.wienerber­ger.cz.


publikováno: 17. 4. 2013, v rubrice Vytápění 2013
Štítky: bydlení, realizace, výrobky a technologie

Nejčtenější články v rubrice Vytápění 2013:

Další články v rubrice Vytápění 2013:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+