Automatický kotel na pelety D14P | Vytápění 2013 | Energeticky úsporné bydlení

Automatický kotel na pelety D14P

28. 2. 2013

Automatické kotle na dřevěné pelety dnes přestavují moderní způsob vytápění. Kotel D14 P o výkonu 4 – 14 kW je toho příkladem. Jeho technické řešení se zabudovaným hořákem na pelety ATMOS A25 má hodně společného s topením zemním plynem nebo topným olejem. Kotel D14 P společnosti ATMOS je v soutěži Vytápění a úspory energií 2013 zařazen do kategorie Vytápění.

Automatický kotel na pelety D14P

Automatický kotel na pelety D14P

Kotel je konstruován pro dokonalé spalování pelet, tak že do levé či pravé strany kotle, podle potřeby zákazníka, je zabudován hořák na pelety, který si plně automaticky, za pomocí šnekového dopravníku odebírá pelety ze zásobníku. Zásobník paliva bývá umístěn vedle kotle, nebo ve vedlejší místnosti a může mít libovolnou velikost (standardně 250, 500 nebo 1000 l). Často bývá i jako zásobník paliva použita část kotelny, která pak vystačí na celou topnou sezónu.

Hořák na pelety ATMOS A25 s displejem

Hořák na pelety ATMOS A25 s displejem

Samotný provoz hořáku na pelety funguje zcela automaticky. V případě, že hořák dostane pokyn ke startu, neboli vznikne potřeba topit, nasype dopravník pelety do hubice hořáku a sám je zapálí topným tělískem (spirálou). Po dostatečném rozhoření pelet najede hořák na nastavený výkon, vekterém setrvá do doby, než je objekt vytopen. Poté se hořák automaticky vypne a dohoří. Hořák je tak připraven k novému startu. Celý cyklus se v případě další potřeby vždy opakuje. Pro komfortnější ohřev teplé užitkové vody, úsporu paliva a elektrické energie se vedle kotle často instaluje vyrovnávací nádrž o objemu 500 až 1 000 l.

Výkon kotle a další funkce hořáku jsou řízeny elektronickou regulací, která umožňuje přizpůsobit chod kotle konkrétním podmínkám celého systému. Doplňování paliva a vybírání popela je velmi jednoduché. V případě potřeby je možné kotle vybavit automatickým odpopelňovacím systémem pro komfortní vytápění s minimální obsluhou.

Výhody:

  • Komfort vytápění
  • Vysoká účinnost přes 90 % – malá spotřeba paliva
  • Ekologické spalování – kotel dle ČSN EN 303–5 třídy 5
  • Automatické zapalování paliva
  • Automatické vybírání popela při zabudování přídavného odpopelnění
  • Speciální funkce hořáku A25 pro řízení provozu podle čtyř teplot a řízení solárního ohřevu samotným hořákem
  • Vysoká kvalita – malé rozměry – dobrá cena

Zapojení peletového kotle vč. šnekového dopravníku a zásobníku na pelety (500 litrů), vlevo je připojena akumulační nádrž (1000 litrů) s Laddomatem21 a solárním ohřevem TUV

Pro více informací se podívejte na www.atmos.cz/czech.


publikováno: 28. 2. 2013, v rubrice Vytápění 2013
Štítky: alternativní zdroje, dotace, výrobky a technologie, vytápění

Nejčtenější články v rubrice Vytápění 2013:

Další články v rubrice Vytápění 2013:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+