Moderní klimatizace a ekologie: Chraňte životní prostředí šetrným přístupem | Výrobky a technologie | Energeticky úsporné bydlení

Moderní klimatizace a ekologie: Chraňte životní prostředí šetrným přístupem

28. 2. 2020

S nárůstem průměrné roční teploty roste i počet domácností a kanceláří využívajících klimatizaci. Negativní dopady na životní prostředí snížíte správnou instalací, údržbou i nastavením jednotky.

Globální pohled: Amerika versus Evropa

Chlazení klimatizací nejvíce využívají Američané. Na provoz jednotek padne v USA 15 % celkové spotřeby elektrické energie. Ročně za to znamená přes 100 milionů tun emise oxidu uhličitého do ovzduší. Odpadní teplo v létě v některých amerických městech zvyšuje průměrnou noční teplotu až o 1 °C. Obyvatelé Spojených států spotřebují ročně pro chod svých jednotek tolik fosilních paliv jako celá Afrika za všechny elektrické spotřebiče. Kvůli nedostatečným regulacím a nevhodnému chladivu jsou americké chladicí jednotky cca o 25 % méně účinné, než moderní klimatizace používané v Evropě.

Poptávka po chlazení domácností i kanceláří roste

Jak svět postupně bohatne, stoupá i poptávka po chlazení. Vzniká tlak na globální energetické zdroje, nemluvě o ozonové vrstvě. O to víc musí výrobci dbát na zmírnění emisí a celkově ochranu zelené planety.

Používejte svou klimatizaci efektivně

Používání klimatizačních systémů nemusí nutně znamenat velkou zátěž pro životní prostředí. Výrobci usilovně pracují na tom, aby snížili spotřebu energie jednotlivých zařízení a neohrožovali ozonovou vrstvu. Vy ulevíte životnímu prostředí tím, že budete se svou klimatizací nakládat co nejšetrněji.

Vsaďte na odbornou instalaci a hlídejte servisní termíny

Profesionální montáž klimatizace zajistí efektivní využití energií. Pravidelné kontroly a údržba snižují spotřebu elektřiny i celkovou uhlíkovou stopu. Domácí čištění provádějte zhruba 2× do roka. Jednou do roka přizvěte profesionála k výměně filtrů a vnitřní kontrole.

Snižte spotřebu energie na minimum

Rozdíl mezi pokojovou a venkovní teplotou by nikdy neměl přesáhnout 5 °C. Z hlediska úspory energie je nejlepší nechat jednotku zapnutou po celý den na nejmenší otáčky. Prudké ochlazení a následné vypnutí přístroje zbytečně zvyšuje spotřebu energie.

Využívejte jednotku i k přitápění

V menších prostorách, jako jsou domy a byty, poslouží nástěnné klimatizace i k šetrnému vytápění. Fungují na principu tepelného čerpadla typu vzduch-vzduch, kdy částečně využívají energii z okolního prostředí. Při přenosu tepla do vzduchu se místnost vytopí mnohem rychleji než při ohřívání vody v radiátoru. Hodí se hlavně k přitápění v prvních chladnějších dnech na podzim nebo posledních studených jarních dnech. Klesá-li v zimě teplota pod nulu, je z ekonomického i praktického hlediska výhodnější využít jiný druh vytápění.

Nastavujte teplotu před příchodem domů

Velkým pomocníkem při regulaci teploty doma nebo v práci bývá mobilní aplikace. Díky ní nastavíte jednotku na dálku ještě před příchodem. Bude vás to stát méně energie, než nechat interiér vyhřát na vysokou teplotu a následně ji po příchodu prudce srazit. Funkci Smart-Wifi nabízí například ekologicky šetrné klimatizace Samsung.


publikováno: 28. 2. 2020, v rubrice Výrobky a technologie
Štítky: bydlení, klimatizace

Nejčtenější články v rubrice Výrobky a technologie:

Další články v rubrice Výrobky a technologie:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+