Jak ušetřit při domácím tisku | Výrobky a technologie | Energeticky úsporné bydlení

Jak ušetřit při domácím tisku

18. 6. 2019

Snad každá domácnost věnuje v dnešní době velkou pozornost různým možnostem úspory nákladů. Omezuje se spotřeba vody, elektřiny, nakupují se energeticky úsporné spotřebiče a úsporné žárovky. Na co se ale často zapomíná, je jedna nenápadná oblast – tisk. Přitom právě náklady na provoz tiskárny se mohou v domácnosti vyšplhat až do tisíců korun ročně. V následujícím článku vám proto přinášíme několik jednoduchých tipů, jak můžete tisknout úsporněji.

1.Výběr úsporné tiskárny

Vše začíná správným výběrem tiskárny. Obecně jsou za nejúspornější považovány tiskárny laserové. Ty jsou sice dražší na pořízení, ale o něco vyšší počáteční investice se při častém tisku brzy vrátí, jelikož náklady na samotný tisk jsou o poznání nižší než u tiskáren inkoustových. Inkoustové tiskárny ale mohou být výhodné pro domácnosti, ve kterých se tiskne v malém množství. Zde zase vyšší náklady na náplně do tiskárny vyváží nižší pořizovací cena tiskárny. Nekupujte však tu nejlevnější! Do velmi levných tiskáren jsou zpravidla ty nejdražší náplně.

TIP: Pokud se rozhodnete pro tiskárnu inkoustovou, raději se vyhněte těm modelům, které mají pouze dvě cartridge – jednu černou a druhou barevnou, která je společná pro azurovou, purpurovou i žlutou. Tuto barevnou cartridge totiž musíte měnit pokaždé, když dojde i jen jedna z těchto tří barev. Více se vyplatí tiskárny, které mají barevné cartridge zvlášť, takže můžete měnit vždy pouze tu barvu, co zrovna došla.

2.Levnější náplně do tiskáren

Pokud nechcete kupovat novou tiskárnu a přemýšlíte, jak ušetřit i při používání vaší stávající, nejsnazším způsobem je poohlédnout se po kompatibilních tonerech či cartridgích. Jedná se o plnohodnotné alternativy k originálním náplním, které se jim vyrovnají svou kvalitou i výtěžností. Nakupujte ale vždy od spolehlivého výrobce a raději se vyhněte náplním repasovaným. Ty jsou často doplňovány amatérsky a jejich použitím do jisté míry riskujete poškození tiskárny. Místo šetření vás mohou čekat dodatečné náklady.

3.Režim úsporného tisku

Zkuste zjistit, jak se na vaší tiskárně nastavuje úsporný tisk (např. režim „koncept“). Jistě všechny dokumenty nepotřebujete v té nejvyšší kvalitě. Tisk v nižší kvalitě totiž může ušetřit značné množství toneru nebo inkoustu. Pečlivě také volte font (písmo) v dokumentu. Na některé fonty se totiž při tisku spotřebovává více náplně než na jiné. Existuje i celá řada softwarů sloužících k optimalizaci tiskových nákladů. Jsou ovšem většinou placené. Pokud ale tisknete často a trápí vás vysoké výdaje za spotřební materiál, může se vám zakoupení programu vyplatit.

4.Recyklovaný papír a oboustranný tisk

Šetřit na papíru lze dvěma způsoby. Prvním z nich je nákup levnějších recyklovaných papírů. Dejte si však pozor na příliš „tenké“ papíry. Ty mají totiž tendenci se v tiskárně zasekávat. Druhým ze způsobů je tisknout oboustranně, případně více stránek na jeden list A4. Některé modely mají zabudovanou funkci oboustranného tisku. Pokud ji ale vaše tiskárna nemá, lze tak tisknout i manuálně. Podívejte se do návodu k vaší tiskárně.

5.Digitální místo tištěného

Tiskněte méně a místo toho co nejvíce věcí ponechávejte v digitální podobě! Tento zdánlivě nejbanálnější tip je zároveň jedním z nejúčinnějších. Hlavně ve firmách lze čím dál tím častěji vidět snahy o tzv. bezpapírovou kancelář. Její principy jdou snadno převést i do domácnosti. Pracovat s dokumenty v digitální podobě není výhodné jen pro vaši peněženku, ale také pro životní prostředí. Než vytisknete další dokument nebo fotku, položte si otázku, zda je skutečně potřebujete v papírové podobě.


publikováno: 18. 6. 2019, v rubrice Výrobky a technologie
Štítky: bydlení, inspirace, inteligentní bydlení

Nejčtenější články v rubrice Výrobky a technologie:

Další články v rubrice Výrobky a technologie:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+