Doba LEDová už je tady | Výrobky a technologie | Energeticky úsporné bydlení

Doba LEDová už je tady

8. 12. 2014

Světelné LED diody jsou směrové světelné zdroje, které jsou velmi vhodné náhrady reflektorových žárovek. Máme­li v podhledu či v nábytku 12V reflektorové žárovky s paticí GU5.3/G4 nebo reflektorové žárovky na síťové napětí s paticí GU10, je vhodné zvážit jejich výměnu za směrové světelné diody, tzv. LED spoty. Doporučujeme ovšem věnovat pozornost kvalitativním parametrům jednotlivých LED modelů.

Jak vybrat správný světelný zdroj?

Na trhu je velké množství směrových LED světelných zdrojů, tzv. LED spotů a je proto vhodné si vybrat ty kvalitní. Především jako náhradu zvolit LED spot se stejnou paticí, jako má původní reflektorová žárovka. Dobu života vyhledáváme minimálně 25 tisíc hodin a počet spínacích cyklů minimálně 25 tisíc. Vynikající kvalitu světla zajistí podání barev (označeno jako Ra či CRI) větší než 80 a pro nasvětlení uměleckých předmětů zvolíme více než 90. Oproti reflektorovým žárovkám lze u LED zvolit také barevný tón světla. Nejčastěji zvolíme příjemně teple bílou barvu, kterou poznáme podle barevné teploty v rozmezí 2700–3200 K. Pro pracovní prostředí můžeme zvolit i vyšší hodnoty (chladné světlo), ale to nebude působit příjemně v prostorech určených k relaxaci. Všechny uvedené údaje najdeme na obalu světelných zdrojů.

Zvolte správný vyzařovací úhel

Nejčastějším problémem při výměně reflektorových žárovek je špatně zvolený vyzařovací úhel (úhel poloviční svítivosti). Pro nasvětlení prostorů a chodeb se používají širší úhly (nad 35°) a jejich náhradou za úzké paprsky prostor dostane tísnivý charakter s několika nasvětlenými místy a okolní tmou. Naopak při osvětlení vitrín či předmětů se užívají užší úhly, bez nichž osvětlení tolik nevynikne.

Kdy se vyplatí výměna?

Výměna za LED se často vyplatí i v případě náhrady za všesměrové klasické nebo halogenové žárovky. Výhoda takové náhrady závisí nejen na ceně nové tzv. LED žárovky, ale také na tom, jak často s uvedenou žárovkou svítíme. Pokud ji používáte často, např. v obývacím pokoji, v ložnici nebo v kuchyni, náhrada se jistě vyplatí. Naopak výměna za halogenovou žárovku ve spíži není příliš ekonomická.

LED žárovky ve svítidle

V případě výměny žárovky za LED žárovku platí podobná pravidla jako v případě LED spotů. Volíme energetickou třídu A+, dobu života 25 tisíc hodin a více, počet cyklů minimálně 25 tisíc, podání barev 80 a více a barvu světla zvolte v mezích 2700– 3200 K. Pro bezproblémovou výměnu za klasickou žárovku je ještě třeba vzít v úvahu, do jakého svítidla dáváme jakou LED žárovku. Řada LED žárovek má sice tvar žárovky, ale svítí pouze svým „hřibem“, tedy pouze na jednu stranu. Dáme-li takovou LED žárovku do matného nebo průhledného svítidla, budeme zklamáni, že nesvítí nahoru, a celkově nám zkazí dojem z osvětlení. Do svítidel, která vyžadují světlo ve všech stranách, je vhodné dát LED žárovku, která svítí obdobně jako klasická žárovka (např. má v baňce pásky nebo jiný systém přivádějící světlo do všech stran). LED žárovky se tvarem „hřibu“ ale naopak uvítáme ve svítidlech, která svítí především jedním směrem. Např. svěšené lustry nad stolem, většina pracovních lampiček apod.

Upřednostněte ekonomiku a kvalitu

Světelné diody, LED, lze již nalézt v nepřeberném množství tvarů pro všechny možné aplikace v domácnosti. Hlavním kritériem výměny tak není technologická dostupnost a design, ale ekonomika a kvalita. LED se nicméně již vyplatí a to především v místech, kde svítíme často. Kvalita LED žárovek na trhu je ale různá a při výběru vhodného světelného zdroje je třeba pečlivě vybírat. Pomoci nám v tom mohou nezávislé spotřebitelské testy. Výsledky testů několika LED žárovek dostupných na trhu v ČR lze nalézt např. na stránkách www.premiumlig­ht.eu.

Zdroj: Michal Staša (SEVEn)


publikováno: 8. 12. 2014, v rubrice Výrobky a technologie
Štítky: inspirace, jak vyřešit?, osvětlení

Nejčtenější články v rubrice Výrobky a technologie:

Další články v rubrice Výrobky a technologie:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+