10 faktů, které jste nevěděli o pračkách | Výrobky a technologie | Energeticky úsporné bydlení

10 faktů, které jste nevěděli o pračkách

14. 9. 2020

Jak to udělat, aby vám pračka dlouho vydržela? A co všechno se v ní vlastně může prát? Zde je 10 faktů, které jste o pračkách dosud nevěděli.

1. Hodně prášku neznamená, že bude lépe vypráno

I když se většinou řídíme doporučeným dávkováním daným prodejcem prášku, někdy nám to prostě nedá a rozhodneme se, že ještě trochu přidáme, aby bylo prádlo čistější. Více prášku ale nezajistí lepší prací výsledek. Bohužel se stane jen to, že zbytek prášku pračka nebude schopna vymáchat, a zůstane tak ve vláknech oblečení.

2. V pračce vyperete i LEGO

Pokud máte malé děti, jistě vás nebaví neustále čistit kostky oblíbené stavebnice. Máme jeden trik – stačí, když kostičky po trochách umístíte do obalu na polštář uzavíratelného na zip a přidáte k prádlu. Kostičky budou krásně čisté.

3. Větrání je důležité

Necháváte svou pračku často zavřenou, a to jak dveře, tak zásobníky na prášek? Zamezujete tak proudění vzduchu a napomáháte vzniku plísní a dalších patogenů. Kde je vzduch, tam je čistota. Tím se řiďte.

4. Se sušičkou budete mít prádlo vždy krásně suché a voňavé

Obzvláště v zimním období je těžké prádlo vysušit. Vlhkost v bytě si nikdo nepřeje a nevzhledné sušáky na prádlo nepůsobí příliš esteticky. Srovnání nejlepších setů praček a sušiček vám poradí se správným výběrem přístrojů, které se vyznačují vysokou kvalitou a dlouhou životností.

5. Sušička může stát i na pračce

Speciální mezikusy nábytku umožňují, aby pračka se sušičkou fungovaly ve stejné místnosti. Na pračku se jednoduše nainstaluje speciální držák, se kterým se nikdy nestane, že by se sušička ze svého místa pohnula. Uspoříte tak místo v domácnosti.

6. Čistič pračky jednou za půl roku

I pračka potřebuje pravidelnou údržbu – a tou je kromě větrání a čištění gumové části u bubnu i její celkové čištění. Jednou za půl roku byste pračce měli dopřát wellness pobyt a pustit ji na prázdno, pouze se speciálním čističem.

7. Životnost prodloužíte snadno

Přejete si, aby vám pračka dlouho vydržela? Nepřetěžujte ji. Když buben pračky nacpete až po okraj, možná se stane, že daný prací program prádlo dokáže vyčistit, ale rozhodně tím nijak neprospějete celé vnitřní mechanice. Dodržujte stanovené maximální zatížení.

8. Trik na záclony

Přejete si do pračky vložit záclony? Klidně můžete. Zabalte je do pracího pytle nebo do povlaku na polštáře a zvolte jemný prací program s nízkými otáčkami. Do posledního máchání vložte do přihrádky na prášek pár kapek modrého inkoustu. Záclony budou působit jako nové!

9. Pravidelně čistěte filtr

Jednou měsíčně si nechte tři minuty na vyčištění přístupného filtru vaší pračky. Objevíte, co všechno se vám doma ztratilo. Navíc tak předejdete zkáze vodní pumpy, která u praček vlivem ucpaného filtru nejvíce trpí.

10. Sportovní vybavení opatrně

Do pračky můžete na šetrný program v pracím sáčku vyprat například i tenisky nebo chrániče na kolena. Podobně se takto mohou po cyklistické sezóně vyprat i textilní brašny nebo cyklistické rukavice. Vždy volte jemný prací program.

Nyní už budete své prádlo i pračku ošetřovat jako zkušený profesionál.


publikováno: 14. 9. 2020, v rubrice Výrobky a technologie
Štítky: pračky a sušičky

Nejčtenější články v rubrice Výrobky a technologie:

Další články v rubrice Výrobky a technologie:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+