Úspory energií při vaření - jsou vyšší a snadnější, než myslíte | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Úspory energií při vaření - jsou vyšší a snadnější, než myslíte

6. 2. 2015

Pořídili jste si indukční varnou plochu? Pokud ano, tím jste již udělali první a největší krok k výrazným úsporám. Indukční varná plocha nemá v nízké spotřebě konkurenta. Indukce v poslední době také výrazně zlevnily – vyšší cena než u skokeramiky byla hlavním důvodem, proč jsme dříve s jejím pořízením možná váhali. Kromě správně zvolené varné plochy nás na cestě k úsporám už další výdaje nečekají. Další snížení nákladů přijde samo – bude pouze stačit, abychom upravili své zvyklosti.

Otevření za 20 %

Úspory energií při vaření – jsou vyšší a snadnější, než myslíte

„Běžnou chybou většiny spotřebitelů je časté otevírání dvířek trouby. Při každém otevření přitom uniká 20 % tepla, které se musí pomocí extra dodávky energie znovu doplnit. Pro úsporu proto zbytečně neotvírejte dvířka a jídlo kontrolujte pomocí skleněného otvoru,” vysvětluje Roman Kouba ze společnosti E.ON, která vydala příručku Úsporná domácnost. Ta obsahuje mnoho tipů, jak doma chytře ušetřit náklady na elektřinu, plyn i vodu.

Hrnec, průměr, poklička

Pro úsporu při vaření je také důležité vybírat vhodný hrnec. „Nejúspornější vaření je takové, při kterém se využívá hrnec s rovným dnem a stejným průměrem jako plotýnka. Nezapomínejte pak uchovávat teplo pomocí pokliček. Významnou úsporu představuje využívání tlakového či parního hrnce, který spotřebuje až o 70 % méně energie než obyčejný hrnec,” radí Roman Kouba.

Nejlevnější vaření je za využití zemního plynu. Na druhém místě je pak indukce, která je o 50 % úspornější než sklokeramická deska nebo elektrické plotýnky.

Myčka nádobí, nebo ruční mytí?

Klíčovou oblastí úspory v kuchyni je mytí nádobí. Nejméně úsporným způsobem je to ruční, a to pod tekoucí vodou. Takto dojde během 10 minut mytí ke spotřebě asi 120 litrů vody, což odpovídá plně napuštěné vaně. Mytí pod tekoucí vodou tak představuje navýšení účtu za spotřebu vody až o 3 300 korun ročně. Největší úsporou jsou však myčky nádobí, které šetří vodu o 30 až 65 % oproti mytí pod tekoucí vodou. Vlastní je přitom jen třetina českých domácností. „Úsporné myčky spotřebují v programu Eco na jeden cyklus 10 litrů vody a přibližně 1 kWh elektrické energie na ohřev vody a provoz myčky. To představuje o 25 % méně teplé vody než u starších modelů," objasňuje Roman Kouba ze společnosti E.ON, která je významným dodavatelem elektřiny a zemního plynu. "Za roční provoz ekologické myčky nádobí zaplatíte jen cca 1 200 Kč ročně. Při výběru nové myčky myslete také na její šířku. Ideální je pro 12 nebo 14 sad nádobí, tedy 60 cm,” doporučuje Roman Kouba.

/Ilustrační foto: Indesit/


publikováno: 6. 2. 2015
Štítky: spotřebiče, úspory energií


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+