Tepelné čerpadlo, nebo elektrické topení? Který způsob vytápění se vyplatí víc | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Tepelné čerpadlo, nebo elektrické topení? Který způsob vytápění se vyplatí víc

22. 1. 2018

Tepelná čerpadla jsou v posledních letech oblíbeným řešením vytápění. Jedná se o jeden z nejekologič­tějších a nejekonomičtějších způsobů, jak sobě a svým blízkým zajistit teplo domova. Je ale za každých okolností výhodnější než běžné elektrické topení?

Srovnání při spotřebě středního rodinného domu

Pro účely srovnání uvažujme rodinný dům se 7 obytnými místnostmi a celkovou užitkovou plochou asi 150 m2. V domácnosti žije pětičlenná rodina – manželský pár a 3 děti. V modelovém případu budeme dále počítat s teplotně průměrným rokem bez extrémních výkyvů. Jak si tepelné čerpadlo v porovnání s elektrickým topením stojí?

Varianta vytápění s tepelným čerpadlem

Při pořízení tepelného čerpadla je třeba počítat s poměrně vysokými pořizovacími náklady. V případě rodinného domu by měla stačit investice přibližně do 150 tisíc korun. V opačném případě by návratnost dražšího tepelného čerpadla mohla být zbytečně zdlouhavá. Obecně jsou tepelná čerpadla vhodnější do nových nebo nově zrekonstruovaných domů. Důležité je kvalitní zateplení objektu. Bojler pro ohřev vody by měl mít topného hada alespoň 2 m2. Je přitom potřeba počítat, že se voda neohřeje na víc než 45 °C, což ale například při koupeli nebo osprchování bohatě stačí.

Průměrná spotřeba paliva pro vytápění rodinného domu z našeho příkladu je pak asi 300 kWh měsíčně, což odpovídá výdaji kolem 1600 Kč. Samozřejmě záleží na konkrétní sazbě dodavatele energií, náklady na úsporné čerpadlo by se každopádně měly vrátit ideálně během 8 let.

Varianta vytápění s elektrickým topením

Průměrná měsíční spotřeba elektřiny při topení elektrickým topením ve středně velkém rodinném domě je kolem 1000 kWh. To odpovídá výdaji asi 3000 Kč za měsíc. Měsíční poplatky jsou tedy zcela zřejmě mnohem větší než v případě tepelného čerpadla. Výdaje však neuvažují s pořizovací cenou – ta je u elektrického vytápění asi třetinová oproti čerpadlu, podobné je to s náklady na údržbu. Vezmeme-li tedy v úvahu nižší pořizovací a servisní náklady, nedá se výhodnost tepelného čerpadla určit se stoprocentní jistotou.

Topení elektřinou je nejvýhodnější u nízkoenerge­tických staveb se spotřebou energie asi do 50 kWh/m2 za rok. Ve starších stavbách bez dobrého tepelného zaizolování by ale provoz elektrické topení mohlo být až neúměrně nákladný. Snížit náklady lze částečně umístěním termostatů. Za zvážení stojí také podlahové topení, které sice úspory jako takové nepřinese, přispívá ale k lepší regulaci teplot v různých místnostech podle aktuální potřeby. Komfortně vyhřátá místnost bez zbytečného přetápění je pak tím nejlepším způsobem, jak dostat finanční výdaje a domácí pohodu do maximální rovnováhy.

Pokud máte pocit, že platíte za elektřinu příliš mnoho, zkuste si o cenách energií zjistit více. V případě nevýhodného tarifu si dnes jednoduše změníte svého dodavatele i z pohodlí domova.


publikováno: 22. 1. 2018
Štítky: bydlení, energie, financování


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+