Výměnu plynového sporáku neodkládejte | Spotřebiče | Energeticky úsporné bydlení

Výměnu plynového sporáku neodkládejte

30. 11. -0001

Máte doma stařičký sporák, který vám věrně a spolehlivě slouží? Možná tomu tak ještě pár let bude, ale možná nastal čas vyměnit ho za nový. Odměnou nemusí být jen moderní design a funkce, o kterých se tvůrcům vašeho sporáku ani nesnilo. Důležitým argumentem je skutečnost, že starý spotřebič už nemusí splňovat bezpečnostní předpisy, nemluvě o úspoře energií, na kterou s novými modely sporáků dosáhnete. Jak tedy poznat, že nastal správný čas pro výměnu spotřebiče?

Neposuzujte sporák jenom podle věku

Ačkoliv selský rozum svádí určit dobu pro výměnu podle stáří sporáku, odborníci jsou jiného mínění. „Léta nejsou vždy tím pravým měřítkem. Primárním důvodem pro výměnu spotřebiče by měla být nedostatečná bezpečnost jeho provozu,“ vysvětluje Jan Červenka, spolumajitel společnosti Plynservis. „Například za bezpečnost u plynových sporáků zodpovídá termopojistka trouby. Ta musí při zhasnutí plamene uzavřít přívod plynu a tím i zamezit úniku plynu do místnosti,“ popisuje Jan Červenka.

Pro představu: sporáky, které nemají termopojistku trouby (například sporáky MORA 268 a 269), nebo sporáky, u nichž je termo pojistka nefunkční a z důvodu stáří spotřebiče jsou již neopravitelné (například MORA 212), musí jejich provozovatel nahradit sporákem novým. „Vyjmenované problémy jsou při povinné plynové revizi domácnosti považovány za vážnou závadu ohrožující bezpečnost,“ dodává Jan Červenka.

Závadami na bezpečnosti však argumenty pro výměnu sporáku nekončí. Dalšími možnými problémy jsou například plynové úniky ve spotřebiči nebo nepohyblivé ovládací prvky (knoflíky). Staré sporáky často trpí i zkřížením dveří trouby, které má za následek neúsporný provoz spotřebiče. „Určitě bych doporučoval při jakýchkoliv pochybnostech kontaktovat odborníka, který spotřebič zkontroluje a posoudí, zda nastal čas pro jeho výměnu,“ radí Jan Červenka z Plynservisu.

S Pražskou plynárenskou nový sporák

Právě sporáky MORA, které jsou mezi staršími spotřebiči v českých domácnostech nejhojněji zastoupené, je možné za výhodnou cenu vyměnit u společnosti Pražská plynárenská. „Až do konce roku 2009 nabízíme svým zákazníkům výměnu sporáku MORA, a to včetně montáže, dopravy a likvidace starého spotřebiče,“ vysvětluje mluvčí Pražské Plynárenské Lenka Hauptmanová.

Pro akci „Pořiďte si nový sporák od Pražské plynárenské“ je jejím zákazníkům k dispozici kompletní sortiment sporáků MORA. Jaké jsou výhody? Například mnoho zahraničních sporáků svými rozměry, třeba rozměrem pečící trouby, neumožňuje použít pekáče, které se do starších modelů sporáků MORA vešly. U nových typů MORA však zůstal tento rozměr zachován. Nemusíte tedy kvůli nákupu sporáků měnit i část nádobí. Výhodou značky je rovněž dlouholeté a zároveň stabilní servisní zázemí. S Pražskou plynárenskou lze vyměnit například tyto sporáky:

1.Pro ty, kteří nemají možnost pořídit si elektrickou  troubu či z důvodu nedostatečného elektrického krytí jsou zvyklí na plynovou troubu a nechtějí to měnit, nebo prostě nechtějí vynakládat vyšší pořizovací cenu: celoplynový sporák Mora MGN 51100GW za 4 490 Kč.

2.Kdo se rozhodl pro levnější variantu kombinovaného sporáku, tomu je určen sporák MORA MKN 51102GW za 4 990 Kč. 

3.Kdo chce mít možnost využít i horkovzdušné elektrické trouby a s tím také všestrannější možnosti pečení, může si zvolit typ MORA MKN 56101 FW za 6290 Kč.


publikováno: 30. 11. -0001, v rubrice Spotřebiče
Štítky: bydlení, kuchyně, spotřebiče, vaření

Nejčtenější články v rubrice Spotřebiče:

Další články v rubrice Spotřebiče:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+