Úsporné osvětlení bez mýtů | Spotřebiče | Energeticky úsporné bydlení

Úsporné osvětlení bez mýtů

30. 5. 2009

Ještě před několika roky jsme si vůbec neuměli představit, že by mohlo dojít k situaci, kdy bychom považovali žárovky za přežitek. Dnes nám na nich vadí energetická náročnost a kratší životnost. Tyto vlastnosti nám nevadily do doby, než se o naši přízeň začaly ucházet podstatně ekonomičtější světelné zdroje – kompaktní zářivky. Víte, jaké přednosti nám přinášejí?

Kompaktní zářivky

Nabízejí oproti klasickým žárovkám více světla, úsporu energie (až 80 %) a estetické provedení. Spotřebovávají podstatně méně elektrické energie než běžné žárovky. Vydrží podstatně déle svítit a mohou nahradit téměř každou žárovku, protože jsou velmi kompaktní. Kompaktní zářivky mají mnohem větší životnost, která dosahuje 15-ti násobku klasické žárovky. Životnost klasické žárovky se pohybuje okolo 1 000 hodin, což představuje přibližně 1 roční svícení při běžném využití žárovky. Kompaktní úsporné zářivky nabízejí životnost až 15 000 hodin. Úspory dosažené použitím úsporných zářivek si můžete spočítat na www.osram.cz, dozvíte se také, jak rychle se Vám investice do úsporných světelných zdrojů vrátí!

Zdánlivou nevýhodou „úsporek“ je jejich vyšší počáteční cena. Jedná se ale pouze o mýtus, protože pokud spočítáme provozní náklady úsporných zářivek a klasických žárovek za delší časové období, zjistíme, že úsporky jsou šetrné nejen k životnímu prostředí, ale i k naší peněžence. Díky delší životnosti a menší spotřebě elektrické energie se již za pár měsíců vrací investice vložená do pořízení úsporné zářivky a v průběhu let pak šetří tisíce v korunách a tuny v množství emisí CO2.

Jejich využití je naprosto komplexní a mohou být ideální náhradou klasických žárovek. Dnešní úsporky již nemají tzv. studené světlo a dokážou tak vytvořit v domě teplou a přátelskou atmosféru. Mohou být plynule stmívatelné od 100% do 15%. Mají nejrozšířenější patice E14 i E27, nevadí jim časté zhasínání a rozsvěcování a nemají dlouhou dobu zážehu.

Soutěžní otázka:

Jak vysokou úsporu energie nám kompaktní zářivky přinášejí?

Deset autorů správné odpovědi, zaslané na adresu redakce info@enuby.cz s označením soutěž Osram získává kompaktní zářivku Osram. Uzávěrka soutěže je 14.6.


publikováno: 30. 5. 2009, v rubrice Spotřebiče
Štítky: osvětlení

Nejčtenější články v rubrice Spotřebiče:

Další články v rubrice Spotřebiče:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+