Tipy, při kterých ušetříte elektřinu hned | Spotřebiče | Energeticky úsporné bydlení

Tipy, při kterých ušetříte elektřinu hned

15. 4. 2014

Úspory elektřiny jsou stále aktuální téma prakticky pro každou domácnost. Dobrou zprávou je, že se často nemusí jednat o nic složitého, navíc nás nečekají ani prvotní výdaje. V řadě případů se jen stačí zamyslet nad našim chováním a zvyklostmi. Připravili jsme pro vás čtyři tipy, díky kterým můžete začít šetřit prakticky hned.

Nesvítíte zbytečně?

Může to být automatická samozřejmost, i přesto však mnohokrát zapomeneme. Pečlivě zhasínejte v místnostech, kde nikdo není. Budete koukat, kolik elektřiny vám to ušetří. Stejně tak byste měli ze zásuvky pravidelně vypojovat všechny spotřebiče. Spotřebovávají totiž energii i v klidovém režimu. Totéž platí pro nabíječky, či redukce, které zrovna nepoužíváte.

Kvalitně vypereme i při nižší teplotě

Mnoho lidí si neuvědomuje, kolik energií nás stojí třeba praní. Zkuste si představit, kolik energie by vás stálo ruční praní a přeberte si to do reality. Nejde jen o množství vody, které se například značně navýší využitím předpírky. Pračka využívá i hodně elektřiny. „Při praní myslete na to, že programy s nižšími teplotami spotřebují mnohem méně energie, než ty s vysokými. Stejné je to u myčky,“ radí Jaromír Vrchota z Centropol Energy. Pro oba tyto spotřebiče platí, že byste je měli zapínat, až když jsou opravdu plné.

Šetřit můžete i při vaření

Hrnec dávejte vždy na plotnu, která je stejného průměru. Pokud děláte například těstoviny, vařte jen nutné množství vody. Vždy používejte pokličku. Díky ní vám neuniká pára, takže je vaření o hodně rychlejší. Nesmírným pomocníkem může být i parní hrnec, tzv. papiňák. Při pečení mějte na paměti, že každé otevření trouby znamená značnou ztrátu tepla. Pečené pokrmy proto raději kontrolujte okénkem ve dvířkách trouby. Navíc vám aspoň nespadne buchta.

Věnujte pozornost nabídce dodavatele elektřiny

Vyberte si dodavatele energie, který ve vašem regionu garantuje nižší ceny než dominantní energetické společnosti. „Obrovskou výhodou je, pokud si vyberete dodavatele, který vám při příchodu nabídne i další bonusy jako například asistenční služby, opravy poruch, nebo třeba výhodné ceny elektrospotřebičů a žárovek,“ dodává Jaromír Vrchota z Centropol Energy.


publikováno: 15. 4. 2014, v rubrice Spotřebiče
Štítky: elektřina, osvětlení, pračky a sušičky, úspory energií, vaření

Nejčtenější články v rubrice Spotřebiče:

Další články v rubrice Spotřebiče:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+