Od ledna budou povinné energetické štítky i v e-shopech | Spotřebiče | Energeticky úsporné bydlení

Od ledna budou povinné energetické štítky i v e-shopech

28. 12. 2014

Stále více spotřebitelů hledá na internetu informace o cenách a výsledcích spotřebitelských testů. Spotřebiče samotné pak také kupují přímo v internetových obchodech. Od ledna se začíná používat jednotný způsob uvádění spotřeby energie produktů v internetových obchodech.

Štítky odhalí žrouta elektřiny

Podle nařízení EU musí všichni internetoví obchodníci zobrazovat domácí spotřebiče a světelné zdroje, které jsou předmětem energetického štítkování, i s evropským energetickým štítkem v elektronické podobě. Stávající nařízení se týkalo pouze kamenných obchodů, na internetu se zobrazovala pouze textová informace, v řadě případů ale v nedostatečné podobě. Tím, že energetický štítek každému výrobku přiřadí třídy účinnosti od A+++ (nejlepší) po D (nejhorší), štítky velmi jednoduše odhalí žrouty energie.

Poraďte se s aplikací

Nově je navíc k dispozici aplikace ecoGator, která pomáhá spotřebitelům porovnat a nalézt ty energeticky nejúčinnější modely na trhu. Aplikace je zdarma dostupná pro zařízení s operačními systémy Android a iOS: www.ecogator.cz.

Více průhlednosti při nákupech přes internet

Internetové obchody v budoucnu budou muset označovat energetickým štítkem tyto kategorie produktů: chladničky, mrazničky, myčky nádobí, pračky, sušičky, pokojové klimatizace, televize, vysavače, zdroje světla a svítidla. Doposavad internetové obchody mnoho let zobrazovaly pouze určité údaje z evropských energetických štítků v textové podobě. Od prvního ledna 2015 bude muset třída účinnosti daného spotřebiče být zobrazena na stránkách internetových obchodů vedle ceny. Bude také povinné zobrazovat plný energetický štítek ve formě digitálního obrázku a navíc také podrobnější informační list s údaji o výrobku v elektronické podobě.  

Nezávislé nákupní rady s přesnou kalkulačkou nákladů na elektřinu

Informace o třídě energetické účinnosti a spotřebě energie v kilowatthodinách na štítku však podávají pouze nepřímé informace o energetických nákladech výrobku. Nejdůležitějšími parametry jsou roční spotřeba elektřiny a spotřeba elektřiny za celou dobu života daného výrobku. Funkce pomocník při nákupu, která v aplikaci ecoGator počítá náklady na energii, umožňuje spotřebitelům rychle nalézt ty nejúčinnější spotřebiče při nakupování na internetu. Je praktická, protože spotřebitelé mohou výrobky navzájem porovnávat. Vyplatí se to, protože náklady na elektřinu mohou být i v rámci jedné energetické třídy rozdílné. Spotřebitelé v případě, že znají současnou cenu elektřiny ve svém domově, mohou spočítat roční náklady na energii pro nový spotřebič do poslední koruny.


publikováno: 28. 12. 2014, v rubrice Spotřebiče
Štítky: energetický štítek, energie, spotřebiče, spotřební elektronika

Nejčtenější články v rubrice Spotřebiče:

Další články v rubrice Spotřebiče:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+