Nové televizory Sony umí snížit spotřebu energie až o 40 % | Spotřebiče | Energeticky úsporné bydlení

Nové televizory Sony umí snížit spotřebu energie až o 40 %

4. 5. 2009

Úspory energií jsou aktuálním tématem i v oblasti spotřební elektroniky. Ačkoliv výrobci přicházejí se stále dalšími vylepšeními, v mnoha případech nehospodárné nakládání s energiemi vyplývá z našich zvyklostí. Jednou z nejčastějších je například odcházení od zapnutého televizoru a věnování se jiné činnnosti. Čidlo televizor automaticky vypne. Jakmile se před obrazovku vrátíte, máte obraz zase zpět. Nejen s tímto neobvyklým řešením přichází společnost Sony.

Nové „Eko“ televizory Bravia

Nové modely televizorů Sony řady Bravia VE5 mají výrazně hospodárný provoz díky přepínači do režimu nulového Standby, pohybovému senzoru a senzoru intenzity okolního světla, které minimalizují spotřebu elektrické energie bez negativního dopadu na výkon.

52palcový KDL-52VE5, 46palcový KDL-46VE5 a 40palcový KDL-40VE5 (velikostí se rozumí velikost úhlopříčky) jsou také první modely využívající podsvícení exkluzívními mikrolampami Sony HCFL (Hot Cathode Fluorescent Lamp). Tato technologie pomáhá snížit spotřebu energie oproti jiným LDC HDTV značky Sony o téměř 40 %.

Úsporu hlídají senzory

Často se stává, že děti i dospělí nechávají televizi dál běžet, když se začnou věnovat něčemu jinému, a zapomenou ji vypnout, když odcházejí z místnosti. Technologie Sony Presence Sensor tento problém řeší, protože umí obrazovku automaticky vypnout, když po určité uživatelsky nastavené době nikdo není v blízkosti. Když senzor zaznamená nějaký pohyb, televizor se okamžitě zase zapne.

Modely VE5 jsou prvními televizory značky Sony vybavené úsporným přepínačem pro přepnutí do nulového režimu Standby. Když se televizor nepoužívá, je možné jej ručně vypnout a docílit téměř nulové spotřeby energie. Potom stačí cvaknout přepínačem a televizor je opět plně funkční.

Kromě toho jsou televizory vybaveny i senzorem okolního světla, který automaticky nastavuje intenzitu podsvícení obrazovky v závislosti na množství světla v místnosti. Tato funkce šetří energii a změnou podsvícení, pokud je v potemnělé místnosti zbytečně silné, zlepšuje kontrast obrazu. Všechny nové modely HD LCD televizorů Sony pro rok 2009 s rezervou splňují požadavky normy Energy Star 3.0. Díky použití celé řady nových úsporných technologií řada VE5 představuje nový standard energetické účinnosti HDTV.

Technologie a výbava

V oblasti obrazového výkonu televizory nabízejí 120Hz (platí pro modely s normou NTSC – ekvivalent 100Hz normy PAL v Evropě) technologii Sony Motionflow™, která zajišťuje ostřejší obraz a detailnější podání rychlých scén. Modely jsou vybaveny také USB vstupem pro přehrávání audio souborů z paměťových USB zařízení nebo pro zobrazení fotografií z připojených kompatibilních digitálních fotoaparátů.

Modely jsou kompatibilní s moduly Sony BRAVIA Link včetně BRAVIA Wireless Link, BRAVIA Input Link a BRAVIA DVD Link.

Moduly BRAVIA Link jsou momentálně k dostání online na adrese www.sonystyle.com a v maloobchodních prodejnách, včetně obchodů Sony Style a jiných autorizovaných prodejců Sony. Televizory řady VE5 budou k dispozici letos v létě přímo od Sony či od autorizovaných prodejců. Řada VE5 je určena pro americký trh.


publikováno: 4. 5. 2009, v rubrice Spotřebiče
Štítky: spotřebiče, úspory

Nejčtenější články v rubrice Spotřebiče:

Další články v rubrice Spotřebiče:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+