Kávovar umí spotřebovat více než chladnička | Spotřebiče | Energeticky úsporné bydlení

Kávovar umí spotřebovat více než chladnička

16. 2. 2010

Poměrně novou, avšak rychle se rozrůstající kategorií drobných domácích spotřebičů jsou kávovary. Také u nich se proto stále více zabýváme i otázkou, zda se v našich domovech chovají s odpovídající energetickou nenáročností. Některé studie ukazují, že kávovar často spotřebovává více elektrické energie než například chladnička třídy A++. Vybrali jste správně nebo živíte dalšího nenasytu?

Kde hledat radu?

Internetové stránky www.uspornespo­trebice.cz, které jsou součástí mezinárodního projektu Euro Topten Plus, mají za cíl informovat o parametrech a dostupnosti konkrétních výrobků z hlediska jejich provozní energetické náročnosti. Poslední novinkou z hlediska uváděných kategorií výrobků jsou kávovary. Svou energetickou náročností totiž mohou být překvapivě významné.

Proto se nyní na stránkách www.uspornespo­trebice. cz objevuje nová kategorie, a to kávovary. Tato kategorie byla vybrána, protože z důvodu pohodlí i kvality připravovaného nápoje roste jejich zastoupení v českých domácnostech. Tyto spotřebiče jsou navíc odpovědné za nezanedbatelné ztráty energie, protože spotřebují značné množství elektrické energie na nepřetržité nahřívání šálků, případně po přepnutí do pohotovostního režimu.

Pro hodnocení energetické náročnosti byly obecně vybírány jen kávovary na espreso, výběr se netýkal kávovarů na filtrovanou kávu, kávovarů s pákovým dávkovačem a přístrojů se zabudovaným trvalým přívodem vody.

Na co bychom měli pamatovat?

Kritéria pro výběr nejúspornějších kávovarů na českém trhu jsou poněkud složitější, než je tomu například u chladniček nebo praček, a to zejména z důvodu neexistence jednotného štítkování těchto spotřebičů.

  • Nejúspornější kávovary musí tedy být vybaveny funkcí automatického přechodu do úsporného režimu (který je často nižší než klasický pohotovostní režim).
  • Příkon v pohotovostním režimu (po přechodu do úsporného režimu) nesmí překročit 1 W. Průměrný příkon v režimu zapnuto, měřený podle švýcarské metody S.A.F.E., nesmí přesáhnout 30 W u kávovarů na kapsle a 35 W u automatických kávovarů.

Požadované údaje jsou poskytovány samotnými výrobci a jsou ověřovány náhodným měřením.

Tip pro vás:

Pro zájemce o stručný přehled parametrů energeticky úsporných výrobků můžete prostřednictvím www.uspornespo­trebice.cz získat elektronickou či tištěnou verzi informačního letáku Energeticky úsporné spotřebiče – Jak je vybírat?

Další informace: www.uspornespo­trebice.cz, SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s. – www.svn.cz


publikováno: 16. 2. 2010, v rubrice Spotřebiče
Štítky: kuchyně, spotřebiče, úspory energií

Nejčtenější články v rubrice Spotřebiče:

Další články v rubrice Spotřebiče:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+