Jak vyčistit myčku nádobí? | Spotřebiče | Energeticky úsporné bydlení

Jak vyčistit myčku nádobí?

28. 2. 2018

Myčka nádobí se již zabydlela v domácnostech a stává se nedílnou součástí kuchyně. Pokud však z vaší myčky vychází nepříjemný odér, poradíme vám, jak ji vyčistit a zápachu se rychle zbavit. A to vše bez agresivních saponátů.

Může se zdát, že myčka nádobí se vlastně umývá sama při každém mytí. To není pravda. Vnitřek myčky se po čase zanese mastnotou, ve filtru se zachytí zbytky jídel a kolem těsnění se začne tvořit vodní kámen. A přesně to vše je třeba pravidelně čistit. Předejdete tak nepříjemnému zápachu, ušetříte na energiích a prodloužíte její životnost. Nepotřebujete k tomu drahé saponáty, bohatě si vystačíte s tím, co najdete doma.

Čím čistit myčku nádobí?

● Ocet má v kuchyni všestranné použití. Kyselá směs je výborná nejen k vaření, ale i odstranění zápachu a vodního kamene. Postup je jednoduchý, do prázdné myčky nalijte šálek octa a zapněte ji na program s nejvyšší teplotou. Po dokončení bude vaše myčka svěží a čistá.

● Jedlá soda je další levnou a neméně účinnou variantou. Šálkem jedlé sody posypte dno vaší myčky a nechejte působit přes noc. Ráno již stačí pustit oplachovací program a zaručeně uvidíte výsledky.

● Některé myčky mohou disponovat funkcemi, které údržbu výrazně usnadní. Již při výběru tedy berte ohled na vybavení. Pro přehled funkcí nejprodávanějších modelů myček na nádobí využijte například parametrové srovnání myček.

● Kyselina citrónová je další variantou, která účinně zbaví zápachu i vodního kamene. Do spodní části myčky nasypte asi 100 gramů kyseliny a spusťte běžný mycí program. Postup můžete několikrát opakovat až do úplného vyčištění. při použití kyseliny citronové však dbejte na opatrnost, používejte rukavice a chraňte své oči.

Důležitá je pravidelnost

Když už znáte levné a účinné způsoby, je třeba dbát na jejich pravidelné opakování. Výrobci doporučují myčku nádobí čistit alespoň jednou za 2–3 měsíce. Nečekejte, až se ve vaší myčce vytvoří vodní kámen nebo plísně, a některý z výše uvedených postupů pravidelně aplikujte.

Tip: Praktickým řešením jsou vestavné myčky nádobí, které schováte do vlastní kuchyňské linky. Pokud zvolíte modely od výrobce Gorenje, můžete počítat s tím, že je nejen neuvidíte, ale ani neuslyšíte při práci díky jejich minimální hlučnosti.

Několik rad závěrem

  • Nádobí před samotným mytím zbavte velkých nečistot a zbytků potravin, aby nedocházelo ke zbytečnému zanášení filtrů.
  • Pravidelně kontrolujte přívodní hadice myčky. Odstraňte případné nečistoty, nebo úniky vody.
  • Výrobci doporučují po deseti mytích čistit samotný filtr. Zde vždy postupujte pomocí návodu a s velkou opatrností. Právě zanesený filtr je častým důvodem nepříjemného zápachu.
  • Alespoň jednou měsíčně suchým hadrem vysušte gumové těsnění myčky a zbavte jej nečistot a plísní. Na větší nečistoty můžete použít hadr namočený v octové vodě.
  • Jednou za čas vyndejte koše z útrob myčky a opláchněte je samostatně v octové vodě.
  • Moderní myčky nádobí obsahují samozměkčovací systémy. Pokud máte starší typ a vaše voda je tvrdá, čas od času použijte změkčovač vody. Tvrdá voda zanechává na stěnách myčky tmavé povlaky.
  • U všech mycích tablet a leštících přípravků pečlivě pročtěte návod k použití. Ne všechny jsou kompatibilní s každým mycím programem.

publikováno: 28. 2. 2018, v rubrice Spotřebiče
Štítky: bydlení, užitečné informace, výrobky a technologie

Nejčtenější články v rubrice Spotřebiče:

Další články v rubrice Spotřebiče:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+