Energetický šítek vysavače prozradí více než pouze energetickou náročnost | Spotřebiče | Energeticky úsporné bydlení

Energetický šítek vysavače prozradí více než pouze energetickou náročnost

6. 8. 2014

Po domácích spotřebičích z kategorie „velké bílé“ se při nákupu budeme moci řídit energetickými štítky i u vysavačů. S platností od 1. září 2014 musejí mít totiž všechny vysavače prodávané v Evropské unii nový energetický štítek. Největší změnou, kterou štítky přinesou, je povinnost výrobců uvádět na trh pouze vysavače s maximálním výkonem 1600 W. Kvůli tomuto pravidlu budeme muset vysavač vybírat jinak – spotřebu ve wattech, která byla dříve považována za orientační ukazatel výkonu, již pro porovnání účinnosti vysavače nebude možné brát v úvahu.

Energetický šítek vysavače prozradí více než pouze energetickou náročnost

Energetická třída a spotřeba ve wattech

Energetická třída je nejviditelnější hodnotou uváděnou v horní části evropského energetického štítku a její stupnice je rozdělena od nejvyšší třídy A po nejnižší třídu G. Přes dominantní postavení tohoto ukazatele na štítku ale nelze energetickou třídu považovat při nákupu vysavače za vodítko pro výběr, jelikož ve skutečnosti neudává žádné informace o tom, jak účinně vysavač vysává. Spotřebič ve třídě A s výkonem 850 W může vysávat velmi dobře, může ale dosahovat také značně neuspokojivých výsledků.

Účinnost vysávání tvrdých podlah a koberců

Ve spodní části štítku jsou uvedeny informace o účinnosti vysávání spotřebiče, které by se pro spotřebitele měly nově stát hlavním kritériem při výběru vysavače. Účinnost vysávání určuje, jak dobře spotřebič vysává prach, je rovněž vymezena škálou od A po G a udává se zvlášť pro tvrdé povrchy, jako je např. dlažba či dřevěné podlahy, a zvlášť pro koberce. Jedna hodnota proto může být důležitější než druhá v závislosti na vybavení bytu nebo domu. Aby bylo možné dosáhnout dobrých výsledků čištění při nízkém výkonu spotřebiče, je potřeba důmyslného systému, který zajistí maximální průtok vzduchu a silný výkon hubic, energeticky účinných technologií motoru, stejně jako kvalitního příslušenství, např. speciálních podlahových trysek.

Hlučnost

Pro mnoho lidí je nízká provozní hlučnost jedním z důležitých kritérií, podle kterého se rozhodují o nákupu spotřebiče a jinak tomu nemusí být ani u vysavače. Nejenže je použití tiššího spotřebiče příjemné pro samotného uživatele a jeho sousedy, bylo navíc prokázáno, že nižší hlučnost je také prevencí stresu. Na energetickém štítku je hlučnost vysavače vyjádřena v decibelech (dB). Hlučnost dvou různých modelů vysavačů se může lišit o 10 nebo dokonce až o 20 decibelů. Jelikož se hladina decibelů měří na logaritmické, nikoli na lineární stupnici, znamená to dvakrát nebo čtyřikrát vyšší hlučnost. Pokud jeden vysavač vydává při provozu 60 dB a jiný 80 dB, je to stejné, jako rozdíl mezi hlasitostí tiché konverzace a hlasitostí rušné dálnice na vzdálenost 10 metrů.

Energetický šítek vysavače prozradí více než pouze energetickou náročnost

Prachové emise

Hodnota prachových emisí vyjadřuje míru čistoty odváděného vzduchu a rovněž se měří na stupnici od A (nejlepší) po G (nejhorší). Tomuto ukazateli by měli zvláštní pozornost věnovat především lidé s alergiemi nebo lidé trpící dýchacími problémy (např. astmatem), protože ukazuje, zda nečistoty, pyl, jemný prach a další malé částečky zůstanou tam, kde mají být – dobře uzavřené uvnitř vysavače.

Jak zjistíte, zda se jedná o dobrý vysavač?

Nejdůležitějším kritériem pro výběr vysavače, by měla být úroveň výkonu čištění, tedy hodnota účinnosti vysávání. Pokud je společně s tímto ukazatelem navíc vysavač i tichý, jedná se o velice dobrý spotřebič. Svou roli hrají ale i osobní preference. Lidé žijící ve velkém domě se mohou například podrobněji zajímat o délku kabelu nebo objem sáčku nebo nádoby na prach. Přes své dominantní postavení na štítku je tak energetická třída jen jednou z mnoha hodnot. Vzhledem k zatím relativně krátké historii používání vysavačů bude v průměrné domácnosti obtížné porovnat energetickou účinnost z hlediska možného snížení účtů za energie. Tyto úspory budou mít pozitivní dopad pouze v podobě snížení celkové spotřeby energie v přepočtu na celkový počet domácností v Evropské unii.

Nový energetický štítek pro vysavače – nejdůležitější informace

Od 1. září 2014 budou štítkem opatřeny všechny vysavače uváděné na trh v EU. Po tomto datu nesmí výrobci na trh uvést vysavač s výkonem nad 1600 W. Na novém energetickém štítku pro vysavače je možné na první pohled porovnat energetickou třídu, účinnost vysávání tvrdých podlah a koberců, hlučnost a prachové emise.

Štítek o rozměrech 75 mm x 150 mm musí být umístěn na dobře viditelném místě. Všechny barvy a grafika štítku jsou závazné a nelze je individuálně měnit. Používání a prodej vysavačů uvedených výrobci na trh před 1. zářím 2014 a výrobků, které jsou zatím v oběhu, bude možné i po povinném zavedení štítku. Od tohoto data ale výrobci nesmí na trh uvádět spotřebiče bez evropského energetického štítku. EU umožňuje použití štítku i několik měsíců před závazným termínem pro jeho zavedení.

Na další regulaci týkající se vysavačů, kterou Evropská unie plánuje uvést v platnost v roce 2017, jsou vysavače Bosch již nyní svými parametry připraveny.

Nové vysavače Bosch, které splňují normy nového evropského energetického štítku:

Sáčkový vysavač Bosch BGL3A234

Příkon: 600 W

Akční rádius: 10 m

Filtrační sáček o objemu: 4 l

Barva: červená

Cena: 3.999 Kč*

Bezsáčkový vysavač Bosch BGS3230

Příkon: 700 W

Akční rádius: 10 m

Zásobník na prach o objemu: 3 l

Barva: černá

Maloobchodní doporučená cena: 7 999 Kč


publikováno: 6. 8. 2014, v rubrice Spotřebiče
Štítky: energetický štítek, jak vyřešit?, spotřebiče, vysavače

Nejčtenější články v rubrice Spotřebiče:

Další články v rubrice Spotřebiče:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+