V Česku o výběru úsporných žárovek rozhoduje cena | Realizace | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Realizace » Článek

V Česku o výběru úsporných žárovek rozhoduje cena

4. 1. 2015

Klasickým žárovkám s wolframovým vláknem odzvonil konec po tom, co v roce 2012 zakázala Evropská unie na svém území jejich výrobu. Od té doby kupuje úsporné žárovky čím dál více lidí. Většina z nich ale vybírá své osvětlení podle ceny nikoli podle vhodného typu svítidla. To, že pro většinu spotřebitelů je rozhodující nižší pořizovací cena, vyplývá z interních údajů české sítě elektroprodejen Expert Elektro.

Klasické žárovky patřily pro svou jednoduchost, dostupnost a cenu mezi oblíbené zboží. Dva roky poté, co skončila jejich výroba, se v českých domácnostech postupně zabydlují jejich moderní nástupkyně. Lidé mají na výběr zejména z LED, halogenových a úsporných žárovek. Jejich výhodou jsou zejména životnost a úspora, které se ale liší v závislosti na daném typu žárovky.

Ještě v roce 2012 byl prodej LED žárovek takřka zanedbatelný. V loňském roce se jejich podíl na prodejích přehoupl přes deset procent. „Vzestupný trend pokračuje i letos. Přesto ale platí, že pro pořízení LED žárovek se zákazníci přiklání až ve chvíli, kdy začíná klesat jejich cena, a pro domácnosti se stávají dostupnější,“ řekl Robin Weintritt, ředitel obchodu sítě Expert Elektro s tím, že cena LED žárovek se může pohybovat i v řádech sta korun.

Nejvyhledávanější jsou Halogenové žárovky

Pořizovací cena byla rozhodující také u úsporných žárovek. V roce 2012 byly mezi lidmi dokonce nejvíce v kurzu, protože šlo o nejznámější cenově přijatelnou alternativu k svícení v domácnostech. Halogenové žárovky pak mají pro změnu svým vzhledem a cenou blízko ke klasickým žárovkám. „Také proto je v loňském roce spotřebitelé vybírali nejčastěji jako zdroj světla. Tyto žárovky patří stále mezi nejvyhledávanější, lidé by ale měli vždy zvážit, jaký typ je vhodný vzhledem k místnosti, vyžadované intenzitě světla a očekávané úspoře energií,“ uvedl Robin Weintritt.

Kterou žárovku použít?

Do místností, ve kterých svítíme delší dobu, je nejvhodnější pořídit si LED nebo úsporné žárovky. Vyšší cena LED žárovek je vyvážena až dvacetiletou životností a úsporou energií i přes osmdesát procent. Oproti úsporným žárovkám mají navíc výhodu, že svítí naplno ihned po zapnutí. Naopak pro prostory, kde se svítí minimálně, ale často se rozsvěcuje a zhasíná, jsou nejpříhodnější halogeny, protože neobsahují vlastní elektroniku, které vadí časté spínání. Úspora halogenových žárovek se na druhou stranu pohybuje nanejvýš do třiceti procent.

„V každém případě je svícení podstatnou položkou v domácích účtech. Úspornější svítidla dokáží snížit roční zúčtování za elektřinu v řádech tisícikorun,“ řekl Robin Weintritt. Oproti 60 W klasické žárovce vydrží při stejném režimu svítit LED žárovka dvacetinásobně déle. V součtu pak lze hovořit o ušetření až desetitisícových částek po dobu užívání těchto žárovek.


publikováno: 4. 1. 2015, v rubrice Realizace
Štítky: osvětlení, úspory energií

Nejčtenější články v rubrice Realizace:

Další články v rubrice Realizace:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+