Rezidenční bydlení a možnosti úspor při spotřebě energie | Realizace | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Realizace » Článek

Rezidenční bydlení a možnosti úspor při spotřebě energie

3. 5. 2009

Ještě před několika lety pro nás při koupi nového bytu nebo stavbě rodinného domu nebyla otázka energetické náročnosti našeho nového bydlení na prvním místě. Dnes tyto otázky řešíme stále častěji a snažíme se v řadě pojmů co nejlépe orientovat. Cílem je bydlet kvalitně a přitom s co nejnižšími náklady na výdaje za energie. Kde všude můžeme ušetřit?

Zateplení a redukce vytápění domu

Vytápění domu představuje až 70% spotřeby energie domácností. K jejich snížení může významně přispět zateplení domu, díky kterému je možné uspořit náklady o 30 – 50%. Dodatečné zateplení budov představuje komplexní úkol, který začíná důkladnou prohlídkou dané budovy se zaměřením na detaily typu pata budovy, atika (tedy střecha) nebo okna a balkóny, dále pokračuje vypracováním projektové dokumentace a realizací s dodržením všech předepsaných technologických postupů.

Jedním z nejčastěji doporučovaných kroků je větší tepelná izolace obvodových stěn a střech, dále také náhrada netěsnících oken za nová s dvojitým či trojitým zasklením, která mají výrazně větší izolační schopnosti. Jen pro ilustraci, v současné době je průměrná spotřeba energie na vytápění 1 m2 starší nezateplené budovy cca 200 kWh/rok. U nové budovy jde cca o 120 kWh/rok a do roku 2050 se díky technologickému pokroku počítá s dalším snížením až na 50 kWh/m2/rok.

V rámci úspor ve vytápění stávající zástavby je třeba:

  • Omezení nadbytečné cirkulace teplé vody
  • Kvalitní izolace potrubí pro teplou vodu
  • Optimalizace regulace systému vytápění (termoregulačními ventily, hydraulickým vyvážením otopné soustavy)
  • Alternativně větrání s tzv. rekuperací (tj. uzavřeným oběhem vzduchu)
  • Snížení spotřeby a využití alternativní zdrojů energie
  • Spotřebu elektrické energie samozřejmě pomohou snížit úsporné žárovky či zářivky, které jsou více účinné a méně energeticky náročné. V dlouhodobém horizontu se bezesporu vyplatí také solární panely či geotermální čerpadla, která mohou zajistit část energie pro provoz domu či jeho vybavení. Počáteční vyšší investice spojená s nákupem těchto zařízení se vrátí velmi brzy, v horizontu již několika let.

Zdroj: společnost King Sturge


publikováno: 3. 5. 2009, v rubrice Realizace
Štítky: realizace, úspory energií, vytápění

Nejčtenější články v rubrice Realizace:

Další články v rubrice Realizace:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+