Jak vybavit dětský pokoj? Zaměřte se na praktičnost, bezpečnost i vizuální stránku | Realizace | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Realizace » Článek

Jak vybavit dětský pokoj? Zaměřte se na praktičnost, bezpečnost i vizuální stránku

5. 11. 2019

Děti nám přinášejí mnoho radostí, ale i určité starosti. Jednou z nich může být vybavení dětského pokoje. Nestačí jej totiž vybavit nazdařbůh, ale měli byste dodržet některá podstatná pravidla.

Dětský pokoj musí splňovat řadu požadavků

V dětském pokoji tráví vaše ratolesti hodně času. Proto by měl být zařízen esteticky, prakticky i bezpečně. Rozhodně byste tedy při vybavování neměli přehnaně šetřit. Na druhou stranu si můžete prohlédnout různé slevové kupóny, nebo využít cashback a akce na Pinkorblue, případně na dalších e-shopech, které se specializují na zboží pro nejmenší včetně vybavení dětského pokoje. Kvalitní a vizuálně zajímavý nábytek tedy nemusí být cenově nedostupný a může si ho dovolit prakticky každý.

Základem je kvalitní dětská postýlka a matrace

Aby dětský vývoj probíhal správně, musíte svým potomkům dopřát kvalitní spánek, jenž je ostatně důležitý pro zdraví v každém věku. Postýlka by proto měla být pevná a stabilní a zároveň musí mít dno z příček, mřížek či perforací, což zaručuje spolehlivou ventilaci. Dětská postel by měla být optimálně ze dřeva. Ovšem pozor! Při výběru dbejte na to, aby měla zaoblené rohy, a při její výrobě nesmí být použity toxické barvy. Měli byste rovněž zohlednit, že děti rostou, takže výběrem větší postýlky nic nezkazíte. Podstatný je rovněž výběr matrace, jež by měla být pružná a prodyšná a zároveň složená z několika vrstev. Zaměřit byste se měli také na přírodní materiály, mezi které patří např. čím dál populárnější kokos. Kokosová vlákna totiž bývají propletena, takže je matrace pevná a poskytuje holkám i klukům optimální oporu páteře. Především v mladším věku dítěte si pořiďte rovněž chránič matrace, který zabraňuje vniku tekutiny, což může být velmi praktické.

Přizpůsobte pokoj věku dítěte

Až do školního věku slouží dětský pokoj především pro hry. Měl by být tedy dostatečně prostorný, takže není záhodno kupovat velké množství nábytku. Vhodné jsou třeba vestavěné skříně. Jakmile se dítě začne blížit ke školní docházce, bude potřebovat nejen prostor na hraní, ale také místo na učení a dělání domácích úkolů. Samozřejmostí by měl být prostorný stůl, především ale kvalitní, ideálně ortopedická židle, která zabraňuje problémům (nejen) se zády. Navíc byste měli určitě myslet i na kvalitní osvětlení, aby si děti při hraní či učení nekazily oči.

Další praktické rady pro vybavení dětského pokoje

  • Dětský pokoj by měl být vizuálně zajímavý a zároveň je nutné respektovat osobnost dítěte. Půjdete-li tedy kupříkladu nakoupit dekorace, vezměte svého potomka se sebou a zohledněte i jeho názor.
  • V dětském pokoji jsou rovněž důležité jasné barvy. Stěny ani nábytek by tedy neměly působit depresivně. Až budou děti starší, opět se jich zeptejte, zda by nechtěly stěny vymalovat jinou barvou. Ať už se ale rozhodnou jakkoli, sáhněte po ekologicky šetrné barvě.
  • Bezpečnost byste měli zohlednit nejen při výběru postele, ale také dalšího vybavení. Nábytek by např. měl být rovněž vyroben z přírodních materiálů, přičemž výskyt chemických a syntetických látek musí být minimální.
  • V neposlední řadě byste neměli opomenout ani zajistit elektrické zdroje, k čemuž lze použít speciální krytky.
  • Určitým rizikem pro děti, které jsou samozřejmě velmi vitální, může být rovněž kluzká podlaha. Proto raději dětský pokoj vybavte kobercem. Pokud ovšem nebude zabírat celý prostor v místnosti, doporučujeme pod něj ještě umístit speciální protiskluzovou podložku.
  • Komplikace ovšem může přinášet i samotný koberec. Tato textilie do dětského pokoje musí být krátce střižené a s hustým vlasem. Pak bude příjemně měkká a zároveň antialergenní, protože se v ní tolik nedrží prach a roztoči a lze ji také efektivněji vyluxovat.

publikováno: 5. 11. 2019, v rubrice Realizace
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Realizace:

Další články v rubrice Realizace:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+