Jak postavit moderní bungalov? | Realizace | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Realizace » Článek

Jak postavit moderní bungalov?

12. 2. 2020

Bungalovy jsou především přízemní domky, které se staví za stejných podmínek, jako klasické dřevostavby. Dřevostavby jako takové, mají ovšem své jisté výhody a bohužel i nevýhody. V případě bungalovů ovšem přetrvávají pouze nesporné výhody. Nevýhody jsou v tomto případě do značné míry eliminovány. Pro mnohé se tak vyplatí stavět bungalovy oproti dřevostavbám, jako takovým.

Výhody dřevostaveb

• Výborné izolační vlastnosti • Menší zastavěná plocha • Rychlost výstavby • Finanční dostupnost • Velké množství firem nabízející stavbu dřevostaveb na klíč • Veškeré rekonstrukce lze provádět bez bourání

Bungalovy využívají výhod dřevostaveb

Bungalovy mají řadu nesporných výhod oproti domům, které jsou do patra. Jedná se zejména o výborný bezbariérový přístup i možnost kontaktu veškerých místnosti v domě s exteriérem. Musíme ovšem také zmínit, že veškeré tyto výhody jsou doslova vykoupeny větší zastavěnou plochou. To znamená o poznání větší základovou deskou. Tu je nutné postavit tak, aby bylo možné dosáhnout stejně velké užitné plochy, jako je tomu u domů, které jsou do patra. Ovšem je třeba také podotknout, že u bungalovů dochází k většímu množství tepelných ztrát. Dům do patra je totiž mnohem více kompaktní, a tudíž má na stejnou užitnou plochu o poznání menší ochlazovací konstrukci. K tomu, abyste dosáhli skutečně moderního bungalovu, je zapotřebí, abyste ho postavili na co možná nejmenší možné ploše. K tomu můžete použít například tenké stěny, které ovšem dokonale izolují.

Jaký druh bungalovu je lépe izolovaný?

Dokonalé izolační vlastnosti má samozřejmě dřevěná varianta bungalovu. Pokud byste se rozhodli pro zděný bungalov, energeticky příliš mnoho neušetříte, ba naopak. V zimě ve dřevostavbě bungalovu, tak protopíte mnohem méně.

Proč bungalov?

Bungalov, jak již bylo řečeno, představuje přízemní dům. Ten tedy nemá schodiště, které propojuje veškeré místnosti, které se nacházejí v přízemí s místnostmi, které jsou v obytném podkroví potažmo ve druhém patře. U bungalovu je navíc jedno, jaký typ střechy má. Může se jednat o pultovou či sedlovou střechu či podobně. Bungalov s takzvanou sedlovou střechou, lze využít k tomu, že si pod střechou vyhraníte prostor pro uskladnění věcí, které chcete mít po ruce, ale v domě na ně nezbývá místo. Pokud ovšem budete chtít postavit bungalov pro osobu, která se pohybuje pouze bezbariérově, je toto řešení velmi nevhodné.

Jaké jsou výhody bungalovů?

• S bungalovem získáte bezbariérový dům • Veškeré místnosti v bytě můžete dokonale propojit s exteriérem, kdy všichni uživatelé bytu budou moci využívat pohybu mezi bungalovem a přilehlým pozemkem, na kterém bungalov stojí. • Je možné na mít bungalov s jakýmkoliv typem střechy. • Není třeba vyhraňovat v domě prostor pro případné schodiště

Jaké jsou nevýhody bungalovů?

• Pokud nedisponujete patřičně velkým pozemkem, můžete mít problém s umístěním i středně velkého bungalovu. • Bungalov vás vyjde o něco dráže než dům do patra při stejné užitné ploše.

Jak si vybrat vhodný bungalov?

Záleží zejména na vašich finančních možnostech. Od těch se poté bude odvíjet finální podoba bungalovu. Záleží také na tom, jaké materiály při samotné výstavbě budete preferovat a za jak dlouhou budete chtít bydlet ve svém novém bungalovu. Neméně důležitou roli hraje také výběr samotné firmy, od které si necháte stavbu bungalovu realizovat. Rovněž je třeba zvážit také variantu, že na stavbě přiložíte také ruku k dílu, pokud jste šikovní a spoustu věcí si zhotovíte na vlastní pěst, čím také výrazně ušetříte. V každém případě je vždy možné, a to i po samotné výstavbě, vždy spoustu prvků v domě zrekonstruovat anebo úplně nahradit bez nutnosti jakéhokoliv bourání.


publikováno: 12. 2. 2020, v rubrice Realizace
Štítky: bydlení, dřevostavby

Nejčtenější články v rubrice Realizace:

Další články v rubrice Realizace:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+