Návod – jak natřít betonovou podlahu | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Návod – jak natřít betonovou podlahu

27. 1. 2017

Dnes jsme pro Vás připravili návod, jak správně natřít betonovou podlahu v interiéru. O tom, jestli Vaše práce dopadne zdarem, nerozhoduje pouze samotná barva, ale také použité pracovní pomůcky a příprava natíraného povrchu.

Zajistěte si odpovídající pomůcky

Před tím, než se pustíte do práce, si zajistěte odpovídající pomůcky, jedná se zejména o: ochranné brýle (zejména v případě, pokud budete pracovat s penetrací) ochranné rukavice malířský váleček (délku vláken přizpůsobte hrubosti podlahy. Na rovný a hladký beton je lepší váleček s krátkým vláknem, na beton s nerovnostmi pak váleček s delším vláknem) špachtli (na odstranění drobných nerovností, které na podlaze mohou vzniknout po prvním nátěru) na úvod je také třeba si uvědomit, že zásadní vliv na trvanlivost nátěru podlahy má nejen opotřebení („ochození“ nebo státní vozu), ale také to, zda je podlaha izolovaná od spodní vlhkosti.

Plochu před natíráním důkladně očistěte

Podlahu, kterou máte v plánu natírat, zbavte všech nečistot, tj. nejen drobného smetí, ale také mastnoty a zbytků rozlitých tekutin (k jejich důkladnému odstranění je vhodné použít kyselinové roztoky určené právě k čištění betonu) Poté, co skončíte s jeho čištěním, beton řádně opláchněte, nejlépe vysokotlakou hadicí či vapkou a beton nechejte důkladně vyschnout (toto může s ohledem na povětrnostní podmínky a proudění vzduchu v místnosti zabrat několik hodin až dnů). – Následně podlahu penetrujte univerzální penetrací pro sjednocení savosti podkladu.

Samotné malování

Poté, co máte připraveny všechny pracovní pomůcky, začněte s natíráním betonu v rozích, K tomuto použijte štětec odpovídající velikosti (s válečkem by se Vám místa hned u stěn natírala špatně). Následně se můžete pustit do natírání celé plochy podlahy válečkem. Barvu řádně roztírejte, aby Vám na podlaze nezůstávaly kapky, které následně zaschnou. Jakmile natírání dokončíte, nechejte podlahu (resp. barvu) řádně vyschnout a poté zkontrolujte stav prvního nátěru. Případné drobné nerovnosti odstraňte špachtlí. Pokud na podlaze uvidíte praskliny, do kterých se Vám nepodařilo dostat barvu, vyplňte je silikonem, případně je přetřete štětcem. Jakmile dokončíte výše uvedenou fázi, můžete se pustit do druhého (finálního) nátěru. Po jeho dokončení nechejte podlahu řádně vyschnout.

Co je dobré mít na paměti?

Při výběru barvy na beton berte v potaz, jakým podmínkám bude podlaha vystavena. Zejména, pokud natíráte podlahu v garáži, domácí dílně či na verandě, berte v potaz fakt, že: nátěr může být vystaven nadměrnému zatížení (dílenský nábytek, automobil) nátěr může být vystaven chemikáliím (olej, nafta apod.) Jen dobře uděláte, pokud svůj záměr budete konzultovat s odborníkem, který vám pomůže jak s výběrem správných pracovních pomůcek, tak s výběrem samotné barvy. Doporučujeme váš záměr konzultovat s odborníkem, který vám pomůže jak s výběrem správných pracovních pomůcek, tak výběrem samotné barvy úměrně jejímu zatížení.

Zdroj: https://www.dum­barev.cz


publikováno: 27. 1. 2017
Štítky: bydlení, užitečné informace, výrobky a technologie


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+