Start druhého kola Nové zelené úsporám se blíží. Podmínky zůstávají podobné | Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

Start druhého kola Nové zelené úsporám se blíží. Podmínky zůstávají podobné

27. 3. 2014

Již 1. dubna zahájí Ministerstvo životního prostředí druhé kolo programu Nová zelená úsporám. Příjmu žádostí bude otevřena celých 7 měsíců. Podmínky zůstávají podobné jako v prvním kole, což přispívá k důvěře i lepší orientaci zájemců.

Nezbytný je posudek energetického specialisty

Hlavní bariérou pro žadatele zůstává nutnost posudku energetického specialisty, která však plyne ze zákona o hospodaření energií a lze změnit jen jeho novelizací. Prostřednictvím Státního fondu pro životní prostředí rozdělí ministerstvo celkem 1,9 miliardy korun a o podporu budou moci zájemci žádat až do 31. října tohoto roku nebo do vyčerpání vyčleněné částky. Dotace ve druhém kole programu se bude vztahovat na všechna opatření realizovaná po 1. 1. 2013.

Výše podpory pro jednotlivé oblasti se mění jen minimálně a pro její získání je stále nutné provést celkovou energeticky úspornou renovaci domu. Změnou k lepšímu je prodloužená lhůta potřebná na realizaci opatření. Oblast A je nutné realizovat do 18 měsíců, novostavbu v oblasti B do 24 měsíců a opatření v oblasti C do 9 měsíců ode dne akceptace žádosti.

Hlavní bariéra pro žadatele, tedy nutnost posudku energetického specialisty, zůstává a vyplývá ze zákona o hospodaření energií 406/2000 Sb. Zákon by tedy bylo potřebné v tomto směru znovelizovat, což aliance podporuje a spolupracuje na změně se Státním fondem pro životní prostředí a Ministerstvem průmyslu a obchodu, které má tento zákon v gesci.

Šance pro zateplování

Celkově je do Nové zelené úsporám nasměrováno 27 miliard do roku 2020. Pokud vláda naplní své sliby o masivní podpoře „zateplování“ z koaliční smlouvy, nabízí se jí jedinečná šance, jak nyní vytvořit dlouhodobý a stabilní podpůrný program pro všechny typy budov, tedy nejen pro rodinné domy, ale i pro veřejné budovy a bytové domy. Evropské fondy nabízejí pro tyto účely 75 miliard. Zatímco Ministerstvo životního prostředí chystá pro renovace veřejných budov kvalitní operační program, pozadu je s přípravou svého operačního programu Ministerstvo pro místní rozvoj. Ohrožena je tak dostupnost podpory pro renovace bytových domů.

/Zdroj: Šance pro budovy/


publikováno: 27. 3. 2014, v rubrice Legislativa
Štítky: energetický poosudek, programy a projekty, úspory energií, zelená úsporám

Nejčtenější články v rubrice Legislativa:

Další články v rubrice Legislativa:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+