5 nejdůležitějších informací o energetických štítcích nemovitostí | Legislativa | Energeticky úsporné bydlení

5 nejdůležitějších informací o energetických štítcích nemovitostí

23. 11. 2013

Od ledna roku 2013 platí povinnost označit energetickým štítkem prodávanou nebo pronajímanou nemovitost. Stále se však v této oblasti objevují různé nejasnosti a mýty. Přinášíme vám stručné shrnutí celé problematiky a odpovědi na 5 základních otázek.

1. Co jsou energetické štítky?

Účelem energetických štítků neboli průkazu energetické náročnosti budovy je informovat o množství ročně vydané energie na vytápění, chlazení a klimatizování, větrání, přípravu teplé vody a osvětlení zvoleného prostoru. Vypadají podobně jako dobře známé energetické štítky spotřebičů a i jejich logika je podobná. Platí tedy, že čím vyšší třída, tím energeticky méně náročná nemovitost je.

2. Kdo je musí mít?

Povinnost předložit energetický štítek platí při prodeji domů a bytů pro všechny vlastníky těchto nemovitostí. Výjimku tvoří pouze nemovitosti určené k rekreaci, náboženské stavby a památky. Chcete mít jistotu, zda i vy musíte mít energetický štítek? Prohlédněte si podrobný rozpis této povinnosti.

3. Lze štítek nahradit vyúčtováním za energie z minulých let?

V polovině dubna roku 2013 vystoupil tehdejší ministr průmysl a obchodu Martin Kuba s informací, že by rád prosadil možnost nahradit energetické štítky fakturami za energie z předchozích let. Toto prohlášení mnoho účastníků na realitním trhu zmátlo a někteří se mylně domnívají, že štítek tedy skutečně mít nemusí. Skutečnost je taková, že jak v případě pronájmu domu či bytu, tak v případě jejich prodeje jsou průkazy energetické náročnosti zákonnou povinností. A změna patrně v nejbližší době nepřijde, neboť změnu vyhlášky by musela schválit i Evropská unie. Energetické štítky totiž patří mezi povinnosti platné ve všech zemích EU.

4. Zvýší energetické štítky cenu nemovitosti?

Cena pořízení energetického štítku se v závislosti na typu budovy, úrovně dodaných podkladů i lhůtě na zpracování dokladu pohybuje mezi 5 až 15 tisíci korun. Někteří aktéři realitního trhu vyjadřují obavu, že tato cena se promítne i do výsledné ceny za prodej nemovitosti. Na tomto názoru se však rozhodně všichni neshodují. Například ředitel realitní kanceláře RE/MAX Hanuš Němeček se domnívá, že energetické štítky cenu nemovitosti nezvýší. „Naopak, v případě dobrého hodnocení mohou průkazy pomoci zvýšit cenu kvalitní nemovitosti a pomoci ji odlišit od ostatních nabídek.

5. Co se stane, když štítek nebudu mít?

Průkazy energetické náročnosti budovy jsou zakotveny v novele zákona č. 406/2000 Sb. Za nedodržení povinnosti vystavit energetický štítek hrozí fyzickým osobám pokuta 50 až 100 tisíc korun. U právnických osob je tato částka ještě vyšší: 100 až 200 tisíc korun.


publikováno: 23. 11. 2013, v rubrice Legislativa
Štítky: bydlení, bytový dům, energetický štítek

Nejčtenější články v rubrice Legislativa:

Další články v rubrice Legislativa:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+