Ještě jste neodzimovali chatu? Je nejvyšší čas! | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Ještě jste neodzimovali chatu? Je nejvyšší čas!

5. 5. 2017

Letošní tuhá zima byla zkouškou nejen naší trpělivosti a odolnosti. Jejímu náporu musely odolávat zejména naše příbytky a víkendové chaty. Nejprve dlouhotrvající mrazy a poté jarní mrazíky i nečekaná sněhová nadílka je určitě nenechaly bez újmy. Pokud nejste majiteli horské chaty, kterou byste využívali i během zimních měsíců, určitě byste neměli zapomenout na pečlivou kontrolu a údržbu.

V případě, že jste na podzim chatu důkladně zazimovali, její návrat do uživatelského stavu bude rozhodně jednodušší. Pokud jste však zimní údržbě nevěnovali extra pozornost, můžete se připravit na menší i větší opravy. Důležitá je nejen kontrola viditelných poruch, ale i možných skrytých závad, jako je například vodovodní potrubí.

Revize komínu, oken i dveří

Fyzikální zákony fungují stejně v dřevěné i kamenné chatě. „Jako první je nutné zkontrolovat stav oken, dveří a střechy. Pozornost věnujte komínu a také kamnům. Pokud topíte dřevem, alespoň jednou za rok byste měli zavolat na kontrolu kominíka, předejdete tak vzniku sazí. Revize komínu se vyplatí i kvůli pojištění nemovitosti, delší životnosti komína nebo vyšší účinnosti topení,“ radí Marcela Bínová odbornice na topení z Hornbachu. Předtím než zprovozníte topení, však důkladně vyvětrejte, abyste se vyhnuli zatuchlému vzduchu a předcházeli vzniku plísní.

Kontrola střechy se vyplatí

Pod náporem sněhu mohly škodu utrpět nejen odtoky ale zejména střecha. Po větrné zimě a pravidelných sněhových kalamitách je nutné kromě střechy a komínu zkontrolovat také odvětrávací tvarovky, hromosvod a anténní průchody. Získáte tak představu o tom, která místa bude nutné přetmelit, aby vám nenateklo do izolace obytného podkroví. Zkontrolujte, zda nejsou ucpané okapy a v případě, že se vaše chata nachází v blízkosti vozovky, pozornost věnujte i slané vodě z posypů cest, která při krystalizaci zvyšuje objem a snadno trhá omítku. V případě, že rozmrzající půda pohnula základy, nepanikařte a pořádně větrejte – když stavba a rámy proschnou, vše se většinou vrátí do normy.

Prověřte studnu a pitnost vody

Pokud máte studnu, měli byste minimálně dvakrát ročně podrobné kontrole podrobit i tu. Při první návštěvě chaty zkontrolujte její zakrytí a případná poškození. „Když se chcete ujistit o pitnosti vody, odeberte vzorky a nechte je zanalyzovat u hygieniků. Pokud zjistíte přítomnost škodlivých mikroorganismů, je nutné provést kompletní dezinfekci vody a počkat, dokud nebude znovu pitná,“ radí Marcela Bínová. Předtím, než zapnete vodu, která byla během zimy vypnuta, zkontrolujte trubky kvůli případnému poškození mrazem. Vyčistěte i odpad a sifony zabezpečené proti zamrznutí s pomocí soli.

Inspekce interiéru

Uvnitř chaty prozkoumejte kouty a stěny, především za nábytkem, zda na nich neparazituje plíseň. Ta mohla poškodit i elektroinstalaci, proto vyzkoušejte i všechny vypínače. Dřevěné trámy mohou být napadené dřevokaznými houbami, tedy dobře překontrolujte i podkroví. Často se na něj zapomíná i přesto, že jsou trámy a jejich konstrukce zásadními pro statiku celé budovy. Kromě toho si v podkroví mohli najít své útočiště i myši či jiní škůdci. Základní úpravou interiéru je dezinfekce kuchyňské linky, lednice, podlah, koupelny a toalety. Vyperte peřiny, povlečení, záclony, ubrusy, prostírání, potahy a další látky v interiéru. Zbavte prachu všechny matrace a koberce a nezapomeňte vybavit chatu funkčním hasicím přístrojem, jehož pravidelná revize je dokonce povinná.


publikováno: 5. 5. 2017
Štítky: informace, inspirace, větrání, vlhkost, voda, zateplení


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+