Začátek školního roku Vás nemusí zruinovat! | Financování | Energeticky úsporné bydlení

Začátek školního roku Vás nemusí zruinovat!

29. 8. 2018

Začátek školního roku je velkou změnou nejen pro děti, ale také především pro jejich rodiče. Děti musí po prázdninách přepnout do “studijního režimu” a rodiče čeká pěkný průvan v peněžence. Výdaje za školní pomůcky, kroužky, platby spojené se školou jsou zátěží pro rodinný rozpočet, zvláště pokud jste se právě vrátili z dovolené.

Nový školní rok se bez nákupů neobejde. Peněženka rodičů zpravidla utrpí pořádný šok. Nákup školních pomůcek, přezůvek a dalších potřeb pro školáky, platby za stravování a kroužky. To jsou položky, se kterými musí každý rodič počítat. Začátek školního roku je náročným obdobím nejen pro rodiče školáků, ale i dětí předškolních. Někteří rodiče řeší extra výdaje s dostatečným předstihem a “loví” slevy, jiní je řeší na poslední chvíli půjčkou.

Stovky, tisíce a více

Září je hned po Vánocích finančně nejnáročnějším obdobím v roce. Pokud máte doma prvňáčka, bývají nákupy asi nejhorší. Jednak nemáte zkušenost, co vše bude dítě skutečně potřebovat, jednak snadno můžete podlehnout nejrůznějším lákadlům v obchodech na věci, bez kterých se váš prvňáček “rozhodně neobejde”.

Výsledky průzkumu Profi Credit ukazují, že školní pomůcky, volnočasové aktivity, obědy a další nezbytnosti vyjdou rodiče v průměru na 8 tisíc korun, s prvňáčkem počítejte ještě aktovkou.

Každá třetí rodina si podle průzkumu již vzala v souvislosti s výdaji za školní docházku půjčku a více než 5 procent o ní přemýšlí. Většina volí rychlou půjčku bez potvrzení příjmů, které šetří čas nad zbytečným papírováním a dají se sjednat online.

Dvakrát měř…

Začátek školního roku však nemusí znamenat finanční bankrot. Stačí se jen trochu zamyslet a porovnat, co vše je skutečně nezbytné. Ne vždy také platí, že levné je špatné, a to nejdražší nejlepší. Co vše je skutečně výhodné a na čem se vyplatí připlatit? Máme pro vás 5 tipů.

  1. Nekupujte hned vše. Ze seznamu věcí vyberte jen to, co je v prvních dnech opravdu nejnutnější. To jest, aktovka nebo batoh, penál a přezůvky. Vše ostatní lze koupit průběžně, klidně ze dne na den.
  2. Ptejte se rodičů starších dětí. Zvláště velké položky jako aktovka nekupujte podle výhodných akcí, slev nebo podle toho, co je zrovna in. Ideální je, zeptat se rodičů, co mají starší dítě, co jim vyhovuje a na čemu se naopak vyhnout. Pozor také na zaručeně trendy pohádkové postavičky. Letos mohou být in, ale budou se vašemu školákovi líbit i za rok?
  3. Srovnávejte nabídky. Internet nabízí jednoduché srovnání cen. Využijte jej a vyberte si tu nejvýhodnější nabídku.
  4. Bazárky a antikvariáty. Pokud přeci jen nemůžete odolat prosbám svého školáčka o výbavu s určitou postavičkou, podívejte také na bazárky a internetová fóra. Často v nich najdete zánovní věci, které se starším dětem přestaly líbit.
  5. Výdaje plánujte s dětmi. Děti se už od malička učí nápodobou. Pokud vidí, že rodiče plánují finance, automaticky je začnou plánovat samy. Učte je finanční gramotnosti od malička a vysvětlujte na příkladech. Jen tak samy uvidí, jak velké jsou výdaje nový mobil či tablet. Pokud navíc část svých peněz přidají, budou samy více vážit.

Finance pod kontrolou

Pokud je přeci jen finanční situace rodiny napjatá, že je nutné přistoupit k úvěru, je na místě zvážit, jakou společnost a jaký typ úvěru vyberete. Již minula doba zdlouhavého papírování, řešením dodatečných financí, je rychlá půjčka bez registru, kterou vyřídíte snadno a online Pokud již nějaký úvěr máte, nezapomínejte na konsolidaci půjček, která vám ušetří zbytečné poplatky navíc. Mnoho domácností se totiž díky neuvážené půjčce s vysokými úroky ocitá v dluhové spirále.

Kdo šetří, má za tři

Plánovat výdaje předem a snažit se šetřit není jen tématem před začátkem školního roku. Zhodnotit svůj rozpočet a plánovat výdaje je třeba po celý rok. Kde všude a jak ušetřit? Podívejte se na 5 dalších tipů.

  1. Posviťte si na světla. Klasické žárovky jsou požírači výplat, nahraďte je úspornými. Pokud chcete být opravdu důslední, vyměňte je za Ledky. Prokáží stejnou službu, ale spotřebují desetkrát méně energie.
  2. Volání zdarma. Máte opravdu výhodný tarif? Nebo jste u svého operátora jen ze zvyku. Nenechte se okrádat. Je běžné se dostat na částku kolem 600–700 Kč za volání i sms. Buďte neústupní, uvidíte, že se nakonec dohodnete.
  3. Šetřete se spotřebiči. Koupě nového spotřebiče je větší investicí. Ta vám však dokáže ušetřit tisíce měsíčně. Koukejte v obchodě po energetické třídě A+ až A+++.
  4. Připravujte jídlo doma a chytře. Dát si jídlo v restauraci s přáteli je příjemné a pohodlné. Pokud však chodíte na obědy či večeře každý den, ročně vás to přijde na nemalé peníze. Při vaření doma také nezapomínejte na pokličku. Uspoří vám spotřebu energie.
  5. Nekupujte balenou vodu. Většina domácností má vodu kvalitní. Pijte vodu s kohoutku, ušetříte tak nejen své finance, ale také přírodu.

publikováno: 29. 8. 2018, v rubrice Financování
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Financování:

Další články v rubrice Financování:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+