Motivace pro volbu energetického zdroje | Financování | Energeticky úsporné bydlení

Motivace pro volbu energetického zdroje

26. 5. 2009

Motivaci v podobě úspor a efektivního využívání energetických zdrojů nabízejí dodavatelé elektrické energie i plynu. Po akcích typu bílé šrotovné, kdy člověk získá při koupi nového spotřebiče výměnou za starý slevu tisíc korun, přicházejí s podobnou nabídkou i plynárenské společnosti.

Zvažujete plyn?

Například společnost RWE Transgas, která provozuje šest dodavatelských firem, začala v těchto dnech nabízet motivační balíčky pro nové zákazníky. Ty obsahují jednorázovou slevu na zemní plyn ve výši až 1100 korun, která je odstupňovaná podle výše spotřeby. Zákazník může využít také sedmitisícovou slevu na nákup a instalaci plynových kotlů Viessmann. „Po registraci obdrží kupon, který pak může uplatnit u našich obchodních partnerů,“ vysvětluje postup mluvčí společnosti Martin Chalupský.

Případný zájemce si také může nechat postavit samostatnou přípojku na plyn, kterou od něj potom RWE Transgas odkoupí. Například u standardního rodinného domu s běžnou spotřebou by tak za ni mohl od dodavatele dostat 30,5 tisíce.

„Chceme akcí oslovit potenciální zákazníky z řad domácností, kteří dosud nevyužívají výhod zemního plynu. Celý balíček může pro nového zákazníka znamenat hodnotu až téměř čtyřiceti tisíc korun,“ říká k nabídce Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas zodpovědný za obchod.

Podobnou akci má v současnosti i konkurent RWE Pražská plynárenská. „Pro současné, ale i potenciální zákazníky s plynovou přípojkou nabízíme například slevu na nákup plynových spotřebičů ve výši 10 až 30 procent či slevu na montážní a instalační práce,“ říká tisková mluvčí společnosti Lenka Hauptmanová. Třetí z velkých dodavatelů, E.ON, prý nic podobného zatím nechystá.

Efektivitu provozu porovnávejte s investicemi

Pokud se pod vlivem podobných akcí chystáte k přechodu na plyn či jiný typ vytápění, měli byste si bedlivě propočítat, kolik vás to bude stát.

„Vedle nákladů na provoz, je totiž třeba také zvážit výši investic na instalaci či potřebné stavební úpravy,“ varuje Jan Truxa z centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWATT. Navíc vás mohou některé další zdroje vytápění vyjít i levněji.

O tom, zda se vyplatí přejít na plyn kvůli jeho ceně, se zatím nedá příliš spekulovat. Je totiž závislá na cenách dalších paliv, zvláště ropy. V nedávné minulosti přitom plyn poměrně kolísal. Loni jeho cena podstatně rostla, letos klesá. Naposledy v dubnu o 3,5 procenta. Do podzimu by pak mohl ještě o něco zlevnit.

Autor: Pavel Cechl, www.denik.cz


publikováno: 26. 5. 2009, v rubrice Financování
Štítky: energie, financování

Nejčtenější články v rubrice Financování:

Další články v rubrice Financování:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+