Ministr Brabec k NZÚ: Zájem je obrovský, za týden máme 459 žádostí | Financování | Energeticky úsporné bydlení

Ministr Brabec k NZÚ: Zájem je obrovský, za týden máme 459 žádostí

28. 5. 2015

Za pouhý týden od spuštění příjmu žádostí do programu Nová zelená úsporám dorazilo na Státní fond životního prostředí ČR celkem 459 žádostí za více než 123 milionů korun. To je vzhledem k celkové výši alokace téměř 11 procent z celkových prostředků připravených pro rodinné a bytové domy. A žádosti každým dnem rychle přibývají.

Zájemci o dotace z programu Nová zelená úsporám podávají své žádosti zhruba jeden týden, tedy od 15. května od 10 h. Pro letošní rok je na energeticky úsporná opatření v programu připraveno 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů je určeno pro majitele rodinných domů na celém území České republiky a 500 milionů je vyčleněno na pražské bytovky.

Dostupný téměř všem

„Díky nově nastaveným podmínkám programu, které jsou pro žadatele daleko vstřícnější, je program dostupný takřka všem majitelům domů. Na dotace nyní mohou dosáhnout i ti, kteří nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce a chystají se zateplovat postupně. Zájem o dotace je veliký,“ komentuje aktuální stav programu ministr životního prostředí Richard Brabec.

U bytových domů bylo přijato 29 žádostí

„K dnešnímu dni evidujeme 430 odeslaných žádostí u rodinných domů za více než 95 milionů korun a dalších 1400 žádostí za předběžně odhadovaných 300 milionů korun je ve stavu rozpracovanosti. U bytových domů bylo přijato 29 žádostí v hodnotě 28 miliónů korun,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman s tím, že žádosti nejčastěji přicházejí z Moravskoslez­ského, Středočeského a Jihomoravského kra­je.

Loni trval příjem žádostí 9 měsíců, během kterých majitelé rodinných domů zaregistrovali přes 6 000 žádostí téměř za 1,4 miliardy, přičemž největší nárůst přijatých žádostí SFŽP ČR zaznamenal během několika posledních týdnů před ukončením výzvy.

Vyčerpáno před koncem výzvy

Letos je prozatím situace zcela opačná. „Pokud vše půjde tímto tempem, dá se očekávat, že alokace bude podle všeho úspěšně vyčerpána ještě před koncem výzvy, který je jak pro rodinné, tak bytové domy stanoven na 31. října 2015. Žadatelé by proto neměli s podáním žádosti váhat,“ dodává ministr Brabec.

Aktuální stav disponibilních finančních prostředků určených pro jednotlivé výzvy je možné průběžně sledovat prostřednictvím aplikace pro příjem žádostí na stránkách programu Nová zelená úsporám.


publikováno: 28. 5. 2015, v rubrice Financování
Štítky: dotace, financování, Nová zelená úsporám

Nejčtenější články v rubrice Financování:

Další články v rubrice Financování:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+