SMART KERBEROS - systém pro inteligentní fotovoltaický ohřev vody | Top Energie 2015 | Energeticky úsporné bydlení

SMART KERBEROS - systém pro inteligentní fotovoltaický ohřev vody

3. 12. 2014

Ohřev vody je významnou položkou nákladů každé domácnosti. Teplou vodu potřebuje denně každý a ohřívače vody patří ke spotřebičům, které jsou zapnuté prakticky po celou dobu své životnosti. Proto také při snižování nákladů na energie tkví v ohřevu vody velký potenciál. Systém SMART KERBEROS slouží k úspornému ohřevu vody. Systém SMART KERBEROS je v soutěži TOP Energie v kategorii Úspory energií.

Využívá přednosti dvou inovativních principů:

  • fotovoltaického akumulačního ohřevu se sledováním bodu maximálního výkonu (MPPT)
  • prediktivního ohřevu vody energií ze sítě

Slunce je zdroj nespolehlivý, a proto je výhodné jeho energii akumulovat k pozdější spotřebě. Přeměna elektrické energie na teplo je přímá, nevzniká žádná jiná forma energie, a tak je fotovoltaický ohřev vody nejefektivnější akumulací a bojler nejlevnějším akumulátorem.

Jaké jsou hlavní výhody fotovoltaického ohřevu?

  • Vysoká účinnost, a to i během zimního období
  • Snadná a nenákladná instalace
  • Minimální zatížení střešní konstrukce
  • Nulové provozní náklady
  • Bezúdržbovost systému
  • Regulovatelnost teplot ohřevu
  • Možnost dalšího využití přebytků energie
  • Možnost vedení energie z FV panelů na větší vzdálenosti

Protože se na slunce nelze vždy spolehnout, kombinuje SMART KERBEROS ohřev fotovoltaický se síťovým tak, aby dosáhl co nejnižší náklady za “placenou” energii ze sítě při zaručené dodávce TUV.

I když FV panely umí elektrickou energii vyrábět i v zimě, slunce je samozřejmě na obloze méně často a po mnohem kratší dobu než v létě. Po tuto dobu je voda v bojleru ohřívána energií ze sítě a úspory přináší inteligentní (SMART) regulace. Inteligentní akumulační ohřev výrazně snižuje ztráty bojleru a tím náklady na energii ze sítě. Termostat si vytváří plán ohřevu vody podle chování uživatelů a snaží se po co nejdelší čas udržovat teplotu na co nejnižší, přitom však komfortní úrovni, což přináší podstatné snížení tepelných ztrát. Většina lidí se z pohledu spotřeby TUV chová podle týdenního schématu. Zhruba v určitou dobu vstává, odchází do práce, vrací se z ní, chodí spát atp. To má vliv i na čas a množství odběrů teplé vody. Termostat tak začne vodu ohřívat až před plánovaným odběrem, přičemž samozřejmě počítá s velkou rezervou, která by případně pokryla výkyvy v chování uživatelů. Když si člověk uvědomí, že obvykle osm i více hodin tráví v práci a mimo domov, zhruba osm hodin spí, tak to už jsou dvě třetiny dne, kdy je voda v běžném bojleru ohřívána “zbytečně”. Programátor topení, který sníží teplotu na noc a dobu, kdy nikdo není doma, má každý, kdo využívá vlastní kotel. SMART KERBEROS aplikuje stejný princip na ohřev teplé vody, a to s vlastním a přesnějším ohřívacím plánem.

Pro více informací navštivte www.solar-kerberos.cz.


publikováno: 3. 12. 2014, v rubrice Top Energie 2015
Štítky:

Nejčtenější články v rubrice Top Energie 2015:

Další články v rubrice Top Energie 2015:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+