Pasivní panelák pro lepší bydlení | Energie 2014 | Energeticky úsporné bydlení

Pasivní panelák pro lepší bydlení

15. 12. 2013

U většiny panelových budov (85 %), které dosud neprošly rekonstrukcí, je možno cílit až na pasivní energetický standard, tvrdí konzultanti ze společnosti EkoWATT. Provozní energetické náklady domácností se v takových domech po rekonstrukci v průměru sníží o 50 – 60 %. Vyšší investice pasivní rekonstrukce se vrací v průměru mezi 10 a 18 lety. Dlouhé návratnosti a velké investice, které známe z minulosti, již dnes neplatí. Podstatnou výhodou pasivního standardu je též zdravé vnitřní prostředí bez nadměrné vlhkosti, plísní a vydýchaného vzduchu. To jsou závěry výzkumného projektu zadaného Ministerstvem životního prostředí, který se zabýval budovami v panelové technologii. Řešení pasivní panelák bylo do soutěže Top Energie 2014 nominováno redakcí. Pasivní panelák je v soutěži Top Energie 2014 zařazen do kategorie Nízkoenergetická a pasivní výstavba.

Jak na to?

Pasivního standardu u bytového panelového domu lze docílit až překvapivě jednoduše. Nejedná se jen o nadstandardní zateplení v tloušťkách kolem 20 cm a výměnu oken v provedení s trojskly, ale jde také o mechanické větrání s rekuperací, důraz na vzduchotěsné detaily oken, dveří a prostupů. Pro zlepšení ekonomických parametrů lze dále uvažovat s instalací alternativních zdrojů tepla jako tepelných čerpadel nebo účinné plynové kotelny. Výzkum společnosti EkoWATT se věnoval celkem 36 možnostem úsporných řešení včetně redukce a rekuperace teplé vody nebo solárních termických a fotovoltaických systémů.

Pasivní standard panelového domu udrží současnou prodejní hodnotu bytu, zatímco ostatní běžné panelové byty zaznamenají na realitním trhu ještě výrazný pokles. „Tržní cena bytů v panelových domech jde v posledních letech neustále dolů. Paneláky jsou stále méně atraktivní k bydlení. Negativní trend cen bude do budoucna dále podpořen zaváděním směrnice EPBD II. Díky novým průkazům budou na trhu jednoznačně vidět energeticky šetrné a nešetrné byty a paneláky na tom nebudou zrovna nejlépe.“, říká František Macholda, vedoucí výzkumného úkolu společnosti EkoWATT. „Rekonstrukce paneláku do pasivního standardu může trend snižující se tržní ceny otočit.“, dodává Macholda.

Vše podstatné naleznete v publikaci

Zásadní výsledky výzkumného úkolu jsou formou srozumitelnou i pro neodbornou veřejnost shrnuty v čerstvě vydané publikaci „Pasivní panelák? A to myslíte vážně?“. Kniha obsahuje praktická řešení, a to vždy s hodnocením ekonomické návratnosti. Velký důraz je v knize kladen na možná řešení mechanického větrání. „Kniha je určena zejména bytovým družstvům a sdružením vlastníků. Nové poznatky jsou však zajímavé i pro odbornou veřejnost“, říká Jiří Beranovský, ředitel společnosti EkoWATT. Knihu je možné zakoupit v odborně zaměřených knihkupectvích, případně objednat přímo od vydavatele EkoWATT.

EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie je česká poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí.


publikováno: 15. 12. 2013, v rubrice Energie 2014
Štítky: alternativní zdroje, bydlení, bytový dům, rekuperace, solární energie, soutěž, vytápění, zateplení

Nejčtenější články v rubrice Energie 2014:

Další články v rubrice Energie 2014:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+