Jak lépe nakládat s dodávkami tepla do obytných domů | Energie 2014 | Energeticky úsporné bydlení

Jak lépe nakládat s dodávkami tepla do obytných domů

15. 12. 2013

Neúměrné přetápění bytů a příliš vysoká teplota topné vody v radiátorech a s tím spojené vysoké náklady na vytápění obytných domů. To je problém většiny domů, které v předešlých letech prošli celkovou revitalizací. Po zateplení se nutně snížila tepelná ztráta objektu, avšak otopná soustava zůstala stejná. Centrální dodávka tepla pochopitelně nedokáže reagovat na individuální potřeby každého domu samostatně a tak se stává, že teplo je to domu dodáváno i ve chvíli, kdy jej vůbec nepotřebuje (typicky na jaře a na podzim). Pomocí zařízení subregulace EIM můžete z centrálního zdroje tepla (CZT) odebírat pouze tolik tepla, kolik ho skutečně potřebuje pro pohodlné vytápění Vašeho domu. Zařízení subregulace EIM bylo do soutěže Top Energie 2014 nominováno redakcí. Zařízení subregulace EIM je v soutěži Top Energie 2014 zařazeno do kategorie Úspory energií

Proč SUBREGULACE TEPLA

teplo mereni

Většina domů v ČR je dnes zásobována teplem z centrálního zdroje (tzv. CZT). Centrální dodavatel tepla reguluje teplotu otopné vody dle venkovní teploty (tzv. ekvitermní regulace), tato teplota je ale pro všechny domy stejná – pro zateplené i nezateplené. Pokud je Váš dům zateplen, jeho potřeba tepla je mnohem nižší, resp. stačí nižší teplota otopné vody pro zajištění stejného tepelného komfortu. Tím vzniká paradoxní jev, kdy dům neumí takové množství tepla zpracovat a navíc nuceně odebírá více tepla,,než skutečně potřebuje a vy platíte více.

Jak poznáte, že se tento problém týká také Vás

 • Spotřeba tepla výrazně neklesla ani po zateplení domu.
 • Platby za teplo neklesly a to ani, když jste investovali do zateplení.
 • Při slunečných dnech v topné sezóně (typicky podzim/jaro), kdy solární zisky v zatepleném domě k dosažení požadované vnitřní teploty stačí, je vytápění stále zapnuto.
 • Za začátku a konci topné sezóny je znatelná zvýšená hlučnost radiátorů.
 • K vytápění, či dokonce přetápění bytů, dochází i při zavřených radiátorech a to pouze díky vysoké teplotě stoupaček, kdy tento stav je velmi energeticky nevýhodný.
 • Stoupačky vedoucí v místnostech bytů jsou natolik horké, že hrozí popálení při kontaktu s nimi, zejména pak např. v dětských pokojích.

Pokud jste si alespoň někde odpověděli ANO, pak dodávka tepla do domu je zbytečně vysoká, a vhodným řešením pro váš dům je subregulace.

Princip fungování subregulace EIM

Díky vlastní regulaci, která je řízena venkovní teplotou a potřebou tepla v domě si nastavíte požadovanou vnitřní teplotu ale i časový program vytápění nebo libovolný noční útlum. EIM zajistí částečné oddělení domu od systému CZT a nepotřebné teplo neodebere. Tím se zvýší uživatelský a tepelný komfort pro každého obyvatele domu a sníží náklady na vytápění.

Zařízení na optimalizaci dodávek tepla EIM umožňuje:

 • časové nastavení programů vytápění dle individuálních potřeb domu pro komfortní vnitřní teplotu
 • útlum vytápění v nastaveném čase s požadovanou redukovanou teplotou místností
 • volbu strategie vytápění a nastavení optimální dodávky tepla do domu, dle potřeb jeho obyvatel a okolního počasí
 • automatické nastavení množství dodávaného tepla do domu, dle skutečné potřeby tepla
 • výrazné snížení nákladů na vytápění (typicky až 20%)
 • zvýšení tepelného komfortu v bytech, protože nedochází k přetápění ani nedotápění jednotlivých bytů
 • Snížení hlučnosti otopné soustavy, díky proporčně řízenému tlaku a průtoku otopné vody v radiátorech.

Podstatnou částí instalace subregulace je také možnost vizualizace naměřených dat a statistik ve společných prostorách domu, to dále přispívá ke k zvyšování hospodárnosti při nakládání s teplem v celém domě. Obyvatelé domu mají neustále na očích údaje o konkrétní spotřebě i přehledná porovnání.

Zdroj: www.dumplnyus­por.cz/…ch-domu.html


publikováno: 15. 12. 2013, v rubrice Energie 2014
Štítky: bydlení, bytový dům, výrobky a technologie, vytápění

Nejčtenější články v rubrice Energie 2014:

Další články v rubrice Energie 2014:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+