Energeticky aktivní dům v Plzni-Bolevci | Energie 2014 | Energeticky úsporné bydlení

Energeticky aktivní dům v Plzni-Bolevci

28. 11. 2013

Energeticky aktivní dům v Plzni – Bolevci, který nechal postavit Jan Řežáb (majitel developerské společnosti JRD), se stal finalistou prestižní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2013, když v jejím 5. ročníku získal od odborné poroty jednu ze tří nominací v kategorii Kutil.

Energeticky aktivní dům v Plzni – Bolevci byl do soutěže Top Energie 2014 nominováno redakcí. Energeticky aktivní dům v Plzni – Bolevci je v soutěži Top Energie 2014 zařazen do kategorie Nízkoenergetická a pasivní výstavba.

dum

Koncepce domu v Plzni – Bolevci vychází ze systému energeticky pasivních domů společnosti Atrea. Dům bohatě splňuje požadavky pro energeticky pasivní domy podle technické normy TNI 730329. Jeho základ tvoří přírodní, obnovitelné nebo recyklované materiály. Konstrukci tvoří dřevěný skelet, vnější plášť pak dřevovláknité desky s provětrávanou fasádou z modřínu. Jako tepelná izolace byla použita foukaná celulóza. Vysoce komfortní a zdravé bydlení s minimální spotřebou energie a zátěží životního prostředí zajišťuje ucelený systém větrání, vytápění, chlazení a přípravy teplé užitkové vody. Použito je teplovzdušné vytápění s rekuperací, tepelná čerpadla se zemním kolektorem umístěným 2 metry pod úrovní terénu, krb s výměníkem a jímky, které pro zavlažování zachycují dešťovou vodu i vodu z čističky odpadních vod. Dům spotřebuje za rok zhruba 6000 kWh, zatímco průměrná roční produkce na něm umístěných fotovoltaických článků je 9000 kWh. Znamená to, že dům vyrobí o polovinu více elektrické energie, než sám spotřebuje. Tu zpětně dodává do sítě a dál tak minimalizuje náklady na svůj provoz.

Více o společnosti JRD Jana Řežába

Společnost JRD s.r.o. byla založena v roce 2003. Jako první developer v České republice se zaměřila na výstavbu nízkoenergetických a pasivních bytových domů a v současné době je na tomto trhu lídrem. O kvalitě jejích projektů svědčí nejen zájem klientů, ale také řada ocenění, které stavby za svůj ekologický přínos získaly. Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem získala v roce 2012 1. místo a nízkoenergetická vila Augustus obsadila 2. místo v mezinárodní soutěži moderních stavebních projektů s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou Building Efficiency Awards (BEFFA). Projekty společnosti JRD také několikrát získaly titul „Český energetický a ekologický projekt roku“. JRD zrealizovala již 13 developerských projektů. V současné době nabízí šest projektů – Ecocity Malešice, Park Hloubětín, Vilu Na Výsluní, Byty Semmering, Rezidenci Trilobit a Vily Diamantica. Všechny nabízejí vyšší kvalitu bydlení, která odpovídá standardům života 21. století.


publikováno: 28. 11. 2013, v rubrice Energie 2014
Štítky: akce, bydlení, developerské projekty, ekologie

Nejčtenější články v rubrice Energie 2014:

Další články v rubrice Energie 2014:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+