Tepelná čerpadla Panasonic Aquarea HT | Energie 2013 | Energeticky úsporné bydlení

Tepelná čerpadla Panasonic Aquarea HT

8. 8. 2012

Společnost Panasonic rozšiřuje svou nabídku tepelných čerpadel vzduch-voda s označením Aquarea. Nová řada Aquarea HT dokáže ohřát vodu až na 65 °C a tvoří tak velmi vhodnou a vysoce výkonnou náhradu plynových kotlů ohřívajících kapalinu pro topná tělesa. Kromě patentovaného systému chlazení a řízení oběhu jsou nová čerpadla vybavena i výkonnými kompresory Panasonic Invertor a výměníkovými moduly, díky nimž se majitelé mohou těšit na výtečný poměr výkonu a spotřeby. Koeficient COP dosáhl u modelu s výkonem 9 kW skvělé hodnoty 4,55.
Tepelné čerpadlo Aquarea HT je v soutěži TOP ENERGIE 2013 zařazeno do kategorie „alternativní zdroje“.

Předností je velká šíře využití

Nová řada tepelných čerpadel Aquarea HT představuje ekologický vytápěcí systém s výrazně větší flexibilitou a úspornějším provozem, než tradiční kotle na pevná paliva. Čerpadla této řady dokáží ohřát vodu až na 65 °C a výborně se tak hodí do novostaveb i rekonstruovaných prostor, včetně starších domácností s tradičními radiátory. Další velkou výhodou je nesmírně snadná instalace a také praktická podpora ze strany výrobce včetně příslušného softwaru.

Vysoce výkonný systém Aquarea HT funguje i při mimořádně nízkých venkovních teplotách: dokáže ohřát vodu na teplotu 65 °C i při –15 °C. Mezi přednosti patří i velmi tichý chod. V interiéru nevzniká v podstatě žádný hluk, jednotka totiž není vybavena dvoufázovým kompresorem. Zařízení využívá ekologický chladicí plyn R407C, fungující při podstatně vyšších teplotách než běžný plyn R410A. Díky tomu lze i při ohřevu na 65 °C využít pouze jednofázovou kompresi, a nesnižovat přitom výkon.

Tepelná čerpadla řady Aquarea HT jsou vybavena i patentovaným systémem Panasoniku s označením SCEB (Sub-Cooler plus Evaporator Bypass). Jedná se o technologii vysoce výkonného vytápění při nízkých venkovních teplotách, takže ani při –15 °C domácnost nepotřebuje záložní elektrický přímotop.

Čerpadla Aquarea HT mají snadnou instalací. K dostání jsou jednofázové nebo třífázové jednotky s tepelným výkonem 9 kW a 12 kW ve verzích s jedním nebo dvěma bloky. Ve druhém případě se systém skládá ze dvou samostatných jednotek pro exteriér a interiér. Jednoblokové řešení se nejlépe hodí pro domácnosti s omezeným prostorem, systém totiž neobsahuje interiérovou jednotku.


publikováno: 8. 8. 2012, v rubrice Energie 2013
Štítky: alternativní zdroje, tepelné čerpadlo

Nejčtenější články v rubrice Energie 2013:

Další články v rubrice Energie 2013:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+