Snadná cesta k energetické soběstačnosti a inteligentnímu bydlení | Energie 2013 | Energeticky úsporné bydlení

Snadná cesta k energetické soběstačnosti a inteligentnímu bydlení

1. 9. 2012

Přemýšleli jste o pořízení tepelného čerpadla anebo o umístění fotovoltaické instalace na střechu vašeho rodinného domu? Máme pro vás tip, jak propojit obě zmiňované technologie a zajistit si tak vlastní ekologickou energii pro ohřev užitkové vody, vytápění i klimatizaci objektu. Řešení přináší kombinovaný set značky Schüco, který lze sestavit dle konkrétních parametrů a požadavků. Propojením tepelného čerpadla voda/vzduch se splitovou jednotkou s fotovoltaickými panely docílíte maxi­málního využití vlastní vyrobené obnovitelné energie a snížení závislosti na externích dodavatelích.
V soutěži TOP ENERGIE 2013 je kombinovaný set značky Schüco zařazen do kategorie Alternativní zdroje.

Podstatou unikátního napojení fotovoltaické instalace na tepelné čerpadlo je využití energie nejen na ohřev užitkové vody, ale v závislosti na roční době také na vytápění a klimatizaci domu. Spotřeba energie z fotovoltaické instalace se tak navýší až o dalších 7 %. A to vše za samostatného chodu díky inteligentní řídicí technologii. Systém je ideální především pro novostavby, kde ho lze implementovat na míru již do vznikajícího projektu.

Pro zajištění optimální spolupráce všech komponentů (tepelného čerpadla, kombinovaného zásobníku a fotovoltaické instalace) je set vybaven hydraulickým modulem s inteligentní řídicí jednotkou Schüco ITE 5010. Integrovaná regulace zajistí optimální využití vlastní vyprodukované energie ze slunce, od ohřevu vody až po vytápění v zimě či naopak chlazení objektu v letních měsících. Jednotka dokáže vyhodnotit a efektivně zkombinovat fotovoltaický výstup, energetickou spotřebu domácnosti, nákupní ceny energií (se zohledněním proměnlivosti cen elektrické energie v průběhu dne) i výkupní tarif při prodeji do sítě. Výsledkem je volba ekonomicky nejvýhodnějšího řešení, čemuž je samozřejmě přizpůsobena provozní doba tepelného čerpadla. Záměrem je dosáhnout cílových hodnot u vytápění či naopak chlazení, které jsou přednastaveny v systémové paměti řídicí jednotky. K tomu slouží i vyrovnávací zásoba teplé užitkové vody v teplovodním podlahovém vytápění či bojleru.

Pro stavební i energetický trh unikátní systém, integrující výrobu fotovoltaické energie s ohřevem vody, vytápěním a klimatizací objektu, představila firma Schüco letos v červnu na veletrhu InterSolar 2012. V letních měsících je vyprodukovaná energie využívána především k ochlazování objektu. Činnost tepelného čerpadla je v průběhu celého roku automaticky přizpůsobena požadavkům na vytápění a chlazení, které byly zadány v době instalace systému. Při jakýchkoli změnách, například v podobě růstu či poklesu nákupních cen elektřiny a výkupních tarifů, je důležité příslušné parametry přenastavit v řídicí jednotce. Celý systém tak významně přispívá k novému trendu, kterým je inteligentní bydlení, i ke snížení energetických výdajů. Spotřeba energie z fotovoltaické instalace se navýší až o dalších 7%, úměrně tomu tedy dochází i ke snížení výdajů za nákup elektřiny.

www.schueco.cz


publikováno: 1. 9. 2012, v rubrice Energie 2013
Štítky: alternativní zdroje, fotovoltaika, tepelné čerpadlo, úspory energií

Nejčtenější články v rubrice Energie 2013:

Další články v rubrice Energie 2013:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+