Česko se barví do zelena – Úsporné spotřebiče A++ volí 40 % domácností | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Česko se barví do zelena – Úsporné spotřebiče A++ volí 40 % domácností

26. 5. 2017

Češi jsou čím dál většími fanoušky energeticky úsporných spotřebičů, ekologických výrobků a třídění odpadu. Při výběru spotřebiče hraje energetický faktor roli především u žen a důchodců. Průzkum ukazuje, že si lidé nejvíce pořizují spotřebiče energetické třídy A++. V případě, že si koupí ještě vyšší energetickou třídu, je to nejčastěji u větších spotřebičů, jako je lednice nebo pračka.

Za posledních pět let v tuzemských domácnostech přibylo o 43 % více elektrických spotřebičů. Nárůst mají na svědomí především notebooky a tablety, u kterých však nakupující na energetickou třídu příliš nehledí. Ze spotřebitelského průzkumu společnosti E.ON vyplynulo, že o to více si však tohoto označení lidé všímají při nákupu větších domácích spotřebičů, jako jsou pračky, lednice a myčky. Na inovaci úsporných spotřebičů se v posledních letech zaměřila německá společnost Miele. Aktuálně řeší inovaci praček, které jsou často energeticky nejnáročnějším přístrojem v domácnosti. „Naše nové pračky spotřebují o 20 % méně vody a až o třetinu méně elektrické energie než předchozí modely,“ vysvětluje Tomáš Abraham ze společnosti Miele.

Recyklace jako běžná součást domácnosti

České domácnosti si kromě energetické spotřeby začínají všímat i jiných ekologických principů. Nahrazují například jednorázové igelitové tašky a sáčky jejich plátěnými obdobami a pytlíky na více použití. Oblíbily si také ekologické čisticí prostředky, které nedráždí pokožku a nezatěžují přírodu. Většina jich je dostupná v běžných drogeriích.

Nejviditelnější tendence k zelenému chování je patrná v třídění odpadu, kterému se v ČR věnuje už 54 % domácností. Nejvíce lidé třídí plast, papír a sklo. Právě pro tento materiál jsou také nejdostupnější kontejnery ve městech a obcích. „Stále více lidí se snaží třídit i bioodpad a staré elektro, problémem je prozatím nedostačující počet kontejnerů na biologicky rozložitelný odpad,“ říká Radek Janoušek, koordinátor akce Ukliďme Česko.

Pověstné české kutilství

Zelené chování se odrazilo i na českém kutilství. Výrobky či materiály z obnovitelných zdrojů nebo recyklovatelné jsou poptávány stále častěji. Jedná se například o stavební dřevo s FSC certifikací, mnoho hotových výrobků, jako například zahradní nábytek, nebo barvy a nátěry s minimálními emisemi hluboko pod požadovanou limitní hodnotou. Domácí ekologické projekty jsou v dnešní době nejen populární, ale i oceňované. „V České republice stále roste povědomí o ekologii a udržitelném rozvoji. Důležité je šířít osvětu a podporovat nadšence, kteří se o své okolí aktivně zajímají a něco vytváří. Motivací může být soutěž E.ON Energy Globe, která je otevřená všem projektům s ekologickým zaměřením,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže E.ON Energy Globe.


publikováno: 26. 5. 2017
Štítky: ekologie, chladničky, nízkoenergetické bydlení, pračky a sušičky, programy a projekty, recyklace, úspory, úspory energií


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+