6 výhod tepelného čerpadla | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

6 výhod tepelného čerpadla

4. 6. 2018

Výhody tepelného čerpadla jsou velmi konkrétní s jasným přínosem pro váš komfort i peněženku. V dnešní době máme na výběr celou řadu způsobů, jak vytápět svůj rodinný dům či byt.

Mezi aktuálně nejčastěji instalované zdroje tepla patří plynové kotle, kotle na biomasu a tepelná čerpadla, o kterých si dnes řekneme něco víc. Pokud totiž zvážíme všechny výhody tepelných čerpadel, pak se tepelná čerpadla rozhodně dostávají do popředí v rámci tohoto výběru.

Jaké výhody tepelných čerpadel jsou nejčastěji zmiňované?

1. Výhodné náklady na provoz

Mezi nesporné výhody tepelných čerpadel patří nízké náklady na vytápění. Tepelné čerpadlo je závislé pouze na elektrické energii a teplo čerpá z okolního prostředí.

2. Nízké pořizovací náklady díky kotlíkové dotaci

Díky kotlíkové dotaci a Nové zelené úsporám jsou tepelná čerpadla výrazně zvýhodněná jako ekologický zdroj vytápění. Žadatelé o dotaci zaznamenávají velmi vysokou úspěšnost. V Plzeňském kraji navíc kotlíková dotace pro rok 2018 stále není vyčerpána a žádosti je možno podávat až do 29. června 2018. Cena instalace je díky štědré podpoře státu příznivá.

3. Bezúdržbovost

Tepelné čerpadlo není nutné pravidelně čistit od popela ani jiných elementů. Žádnou konkrétní nutnou údržbu nepotřebuje. Pouze doporučujeme jednou za dva až tři roky udělat preventivní prohlídku. Cena této prohlídky je 1200 Kč.

4. Teplo bez starostí

Mezi nejsilnější výhody tepelného čerpadla patří jednoznačně vysoká míra autonomnosti zařízení. Oproti kotlům na biomasu tak nemusíte řešit zatápění ani přikládání. V klidu můžete odjet na několik dnů mimo domov a vše řídit na dálku, ale o tom až v posledním bodě.

5. Ekologie vůči svému okolí

Tepelné čerpadlo je ekologické nejen z globálního pohledu. Neprodukuje žádné emise. Díky spotřebovávané elektrické energii je generuje jen nepřímo čerpáním energie ze sítě. Co je však nejsilnější výhoda v rámci ekologie je lokální účinek. Jinými slovy, díky tepelnému čerpadlu nebudete sobě ani sousedům posílat dým při inverzi přímo do oken.

6. Chytré vytápění

Jak jsme už nakousli ve čtvrtém bodě, tepelné čerpadlo lze ovládat na dálku nebo jej nechat spravovat aplikací ve vašem chytrém telefonu. Díky informacím, které do aplikace zadáte, bude tepelné čerpadlo přesně vědět, v jakou denní dobu má teplotu v domě zvýšit, nebo kdy naopak z důvodu vaší nepřítomnosti topit nemusí. Tepelné čerpadlo je spolu s plynovým kotlem nejlepším zdrojem tepla pro autonomní inteligentní domácnost.


publikováno: 4. 6. 2018
Štítky: alternativní zdroje, bydlení, elektřina, energie


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+