Zateplení stále patří mezi nejvyužívanější akce v rámci rekonstrukce domu | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Článek

Zateplení stále patří mezi nejvyužívanější akce v rámci rekonstrukce domu

11. 3. 2014

Zateplování je stále vnímáno jako jeběžnější řešení pro zlepšení stavu domu a snížení výdajů za energie. K zájmu o zateplování nadále výrazným způsobem přispívá i Nová zelená úsporám. Bezesporu svoji roli sehrála i letošní mimořádně mírná zima. O zájmu o zateplování hovoří i výrobci a realizační firmy. Jejich zkušenosti pak potvrzují statistické údaje. Zateplování tedy bezesporu zůstává v centru zájmu.

Zateplujeme nejčastěji polystyrenem

Mezi řadou zateplovacích materiálů stále velmi výrazně převažuje polystyren. Podle interních statistik Sdružení EPS ČR vzrostla v loňském roce jeho spotřeba v Česku meziročně o 8,2 % na 61 050 tun.

„Zatímco v první polovině loňského roku došlo k meziročnímu snížení spotřeby o 10 %, po vyhlášení podmínek Nové zelené úsporám jsme zaznamenali razantní růst,“ analyzuje výsledky spotřeby předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene. Podle jeho slov by český trh s pěnovým polystyrenem měl pokračovat v letošním roce v dalším růstu a dá se očekávat, že by výsledky spotřeby mohly překročit rekordních 62 000 tun z roku 2011.

Česká republika je tak jednou z mála zemí, která i přes dlouhotrvající pokles ve stavebnictví zaznamenala růst spotřeby pěnového polystyrenu.

Impulsem jsou dotační programy

Spotřeba polystyrenu roste i díky dalším finančním nástrojům určeným na rekonstrukci bytů a domů. Jedná se o programy Panel 2013 +, Program 150 a program Jessica. Na rozdíl od klasických dotací se zde jedná ve všech třech případech o zvýhodněné úvěry. Finance na Jessicu pochází z evropských fondů a jsou určeny především na opravy domů v obtížnějších lokalitách. Jessicu mohou využít všichni vlastníci bytových domů od měst, družstev přes obchodní společnosti až po fyzické osoby. Programy Panel 2013 + a Program 150 jsou financovány z prostředků Státního fondu rozvoje bydlení. První jmenovaný se zaměřuje na opravy a modernizace bytových domů, zatímco Program 150 představuje výhodný úvěr na opravy a rekonstrukci bytu pro mladé lidi do 36 let.

Zbývá zateplit plocha o rozloze tří lipenských přehrad

Přestože je pěnový polystyren nejpopulárnějším izolačním materiálem a o účinnosti zateplení pochybuje již málokdo, v Česku je stále téměř 145 milionů m2 nezateplených obvodových stěn. To je pro představu rozloha tří vodních nádrží Lipno. Největší podíl představují zejména staré nezateplené a nezrekonstruované budovy. „Staré stavby vznikly v době, kdy byly výdaje na energie zanedbatelné,“ říká Zemene. Podle údajů společnosti PORSENNA nebylo v roce 2012 v Česku zatepleno celkem 77 % všech obydlených bytových jednotek. A při současném tempu zateplování se do roku 2020 tento podíl sníží pouze na 55 %. V roce 2030 tak podle odhadů odborníků nebude zateplen stále milion bytových jednotek, převážně v rodinných domech. V kombinaci se zanedbáním adekvátní tloušťky izolantu a zvyšujícími se cenami za energie se mohou tisíce domácností v Česku ocitnout na prahu tzv. energetické chudoby.


publikováno: 11. 3. 2014
Štítky: trendy, výrobky a technologie, zateplení, zelená úsporám


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+