Vyvracíme pět bludů o tepelných čerpadlech | Vytápění | Energeticky úsporné bydlení

Vyvracíme pět bludů o tepelných čerpadlech

24. 10. 2016

K tepelným čerpadlům se bohužel stále vážou omyly a bludy. Jsou způsobeny neznalostí této moderní technologie, konzervativním přístupem odborníků z doby před čtvrt stoletím, ale i vychytralostí některých dodavatelů. Pokusíme se vyvrátit 5 nejčastějších.

1. O srovnávání účinnosti čerpadel vzduch/voda a země/voda

Nepravda: Tepelné čerpadlo vzduch/voda je stejně tak účinné jako tepelné čerpadlo země/voda. Pravda: Tepelná čerpadla vzduch/voda spotřebují v klimatu střední Evropy průměrně o 25 až 35 procent více elektřiny než tepelná čerpadla země/voda.

2. O kombinování tepelného čerpadla se solárním systémem

Nepravda: Kombinací tepelného čerpadla a malého solárního systému se dá ušetřit hodně peněz. Pravda: Nákup kombinovaného systému pečlivě zvažte, ačkoliv se může zdát na první pohled výhodný. Ve skutečnosti jsou však finanční úspory dosahované solárním systémem připojeným k tepelnému čerpadlu u rodinných domů bezvýznamné, čímž investice do této kombinace ztrácí smysl.

3. O ceně tepelných čerpadel

Nepravda: Tepelné čerpadlo stojí půl milionu a v domě se nevyplatí. Pravda: Současná tepelná čerpadla jsou menší a výrazně levnější než před 10 lety. Při jejich provozu lze díky úsporám za rok získat okolo 25 tisíc korun zisku. Návratnost zvýšené investice do čerpadla je u běžného domu vypočítána na 6 až 8 let.

4. O výdrži tepelných čerpadel

Nepravda: Tepelné čerpadlo nevydrží více než 10 let. Pravda: Kvalitní tepelná čerpadla, která odebírají teplo ze země, vydrží více než 20 let, a po generální opravě slouží dál. Kompresor tepelných čerpadel vzduch/voda má životnost o 20 až 30 procent kratší.

5. O účincích podlahového topení na zdraví

Nepravda: Podlahové topení doporučované k tepelnému čerpadlu je nezdravé. Pravda: Dříve se podlahové topení instalovalo do nezateplených objektů a u povrchu podlahy mohlo být i 30 stupňů. Dnešní domy jsou dobře zatepleny a povrchové teploty podlah dosahují 22 až 26 stupňů, což je ze zdravotního hlediska ideální.

Zdroj: http://www.abeceda-cerpadel.cz/

https://www.es­tav.cz/cz/4099­.jak-spravne-porovnat-vyhodnost-ruznych-zdroju-tepla


publikováno: 24. 10. 2016, v rubrice Vytápění
Štítky: bydlení, vytápění

Nejčtenější články v rubrice Vytápění:

Další články v rubrice Vytápění:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+