Proti plísni pomůže i teplá stěna | Vytápění | Energeticky úsporné bydlení

Proti plísni pomůže i teplá stěna

18. 3. 2013

Vlhké zdi představují závažný problém, který s sebou navíc nese řadu dalších komplikací. Nejčastější příčinou je špatná izolace domu, studené venkovní zdi nebo příliš vysoká relativní vlhkost vzduchu kvůli nedostatečnému větrání. Nebezpečný problém – zejména z hlediska zdraví – to začne být v momentě, kdy se objeví plíseň. Jedním z řešení je stěnové topení, které udržuje stěny teplé a zabraňuje kondenzaci vody. Doprovodným efektem je příjemné sálavé teplo a úsporný provoz.

Jak funguje?

Díky plošnému topení se teplo v místnosti šíří rovnoměrně. Sálavé teplo, které je vnímáno jako mnohem příjemnější než konvekční teplo vyzařované topnými tělesy, navíc umožňuje zvolit nižší teplotu místnosti. A to znamená úsporu energie na vytápění.

Stěnové vytápění je vhodné pro každý typ konstrukce, tedy jak pro masivní zdi, tak i pro hrázděné zdivo. U novostavby je součástí projektu, lze jej ale instalovat i dodatečně v již stojících domech.

Počítejte s řadou předností

Plošné topení, ke kterému patří i topení stěnové, nabízí dvě nesporné výhody. Jednak pracuje s výrazně nižšími vstupními teplotami, čili šetří značně energii. Dále vytváří sálavé teplo. Tedy teplo, které je – v porovnání s klasickým konvekčním teplem produkovaným topnými tělesy – vnímáno jako výrazně příjemnější.

Stěnové topení je kromě toho speciálně účinné v boji s problémem, který se objevil teprve s dokonale těsnícími izolacemi. Vytápění pomáhá zabránit obávané tvorbě plísní v chladných rozích místností nebo kolem ostění oken. Na teplých, suchých zdech se totiž plíseň nechce a ani nemůže usadit.

Flexibilní, rychlá a čistá montáž

Stěnové topení existuje v různých provedeních. Výrobce Viega nabízí například pro renovaci systém se suchou montáží Fonterra Side 12. Jedná se o prefabrikované systémové prvky s již integrovanými topnými trubkami. Tyto systémové prvky se jednoduše instalují na příslušnou nosnou konstrukci na stávajících stěnách. Stěnové topení lze přitom jen s pomocí maloplošné regulační stanice napojit na původní rozvod k topným tělesům.

Systém se flexibilně přizpůsobí stavebním dispozicím a dá se kombinovat i s podlahovým topením. Také dodatečná izolace zdi je zcela jednoduchá. Stačí na spodní konstrukci stěnového topení aplikovat difúzně otevřenou vrstvu, například z dřevovláknitých desek. Kombinace stěnového topení a difúzně otevřené izolace způsobuje pozitivní posunutí rosného bodu, a může dokonce vysoušet zdi.


publikováno: 18. 3. 2013, v rubrice Vytápění
Štítky: vlhkost, vytápění

Nejčtenější články v rubrice Vytápění:

Další články v rubrice Vytápění:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+