Vytápění | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Vytápění

Nejnovější

Odpojení od dálkového vytápění? Pouze po důkladném spočítání veškerých nákladů

25. 08. 2014

Pokud považuje zákazník nebo koncový spotřebitel platbu za dodávky tepla za vysokou, je nutno hledat důvod. Mnohdy jde o velkou spotřebu energie způsobenou zbytečně vysokou teplotou v místnosti nebo velkou tepelnou ztrátou nezatepleného objektu, případně obojím. Krajská energetická agentura Moravskoslezského kraje (KEA) prozkoumala v rámci své činnosti pro Moravskoslezský kraj nabídky alternativních dodavatelů tepelných zdrojů. Výsledkem zjištění je alarmující fakt: dodavatelé, kteří při odpojení od dálkového vytápění slibují cenu tepla pouhých 300 Kč/GJ, do svých nabídek často nezapočítávají provozní a veškeré investiční náklady včetně finančních. Při ceně dálkového tepla do 600 Kč/GJ se dle výpočtů KEA nevyplatí přecházet na tepelná čerpadla či další alternativní formy vytápění.

více »

Které vytápění je nejvýhodnější?

11. 08. 2014

Stále častěji se diskutuje o tom, který druh vytápění je v současné době pro domácnosti nejdostupnější a nejlevnější. Je lepší topit plynem nebo spoléhat na dálkové vytápění? A co elektřina, sluneční kolektory nebo tepelná čerpadla?


Díky kotlíkové dotaci se nový kotel zaplatí za šest let

19. 07. 2014

Kotlíková dotace, která má podpořit modernizaci topné techniky českých domácností, byla letos spuštěna již v několika krajích. Výše dotací zkracuje průměrně dobu návratnosti na celou polovinu, v našem modelovém výpočtu se tak investice do nového kotle vrátí do šesti let.


Na výměnu kotle za plynový lze získat dotaci 18 tisíc

14. 05. 2014

Majitelé rodinných domů, kteří přemýšlí o výměně starého kotle za nový, mohou od 1. dubna využít nový dotační program Nová zelená úsporám. Pokud se rozhodnou z vytápění tuhými palivy nebo lehkými topnými oleji přejít na propan nebo zemní plyn, mohou na nový kotel získat od státu příspěvek ve výši až 18 tisíc korun.


Investovat do kondenzačního kotle se vyplatí i bez dotací

06. 05. 2014

V letošním roce byly spuštěny dotační programy Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace, které mají podpořit modernizaci topné techniky českých domácností. Výše dotací zkracuje průměrně dobu návratnosti na celou polovinu, výměna plynového kotle za kondenzační se ale vyplatí i bez dotací.


Mírná zima? Vašemu komínu může jít o život!

10. 04. 2014

Rozhodně není pravda, že čím víc topíme, tím důležitější je pamatovat na nezbytnou kontrolu spalinových cest. Při provozu, kdy spotřebič „jede na stažený výkon“ se totiž spalinová cesta zanáší sazemi více než při standardním topení. Péče o komín přitom není náročná, a pokud se dělá svědomitě a pravidelně, není potřeba se bát ani vysokých nákladů. Běžná cena za kontrolu a čištění celé spalinové cesty začíná zhruba na 600 korunách. Díky pravidelným kontrolám také odhalíte závadu včas a její oprava bude v tuto chvíli ještě méně náročná a tedy i levnější.


Nový kotel? Myslet musíte i na provozní bezpečnost!

05. 04. 2014

Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace jsou v plném proudu. Možnost získat státní příspěvek na výměnu starých ručně plněných kotlů na tuhá paliva za efektivní a nízkoemisní spotřebiče je výrazným impulsem nečekat a rozhodnout se pro výměnu. Jak je to ale s provozní bezpečností?


Nová výzva na kotlíkové dotace směřuje na Ústecko

24. 03. 2014

Ministerstvo životního prostředí se dohodlo s Ústeckým krajem na vyhlášení nové výzvy pro předkládání žádostí o tzv. kotlíkové dotace. Na tuto již druhou výzvu bude alokováno 30 milionů Kč s tím, že ministerstvo i kraj přispějí stejnou výší finančních prostředků, tedy 15 miliony Kč.


Vysokoteplotní tepelné čerpadlo - co bychom měli před výběrem vědět?

12. 03. 2014

Stále častěji se na trhu objevují vysokoteplotní tepelná čerpadla typu vzduch-voda. Vysokoteplotní tepelné čerpadlo je oproti nízkoteplotním zařízením dražší zhruba o 50 %, můžete jej však hospodárně a komfortně provozovat ve stávajícím otopném systému bez nutnosti výměny radiátorů, navíc vám ohřeje vodu až na 80 °C. Při koupi vysokoteplotního tepelného čerpadla se však vyplatí pozorně si prostudovat technickou dokumentaci.


« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 další »


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+