Vytápění | Energeticky úsporné bydlení

Hlavní strana » Vytápění

Nejnovější

Mírná zima? Vašemu komínu může jít o život!

10. 04. 2014

Rozhodně není pravda, že čím víc topíme, tím důležitější je pamatovat na nezbytnou kontrolu spalinových cest. Při provozu, kdy spotřebič „jede na stažený výkon“ se totiž spalinová cesta zanáší sazemi více než při standardním topení. Péče o komín přitom není náročná, a pokud se dělá svědomitě a pravidelně, není potřeba se bát ani vysokých nákladů. Běžná cena za kontrolu a čištění celé spalinové cesty začíná zhruba na 600 korunách. Díky pravidelným kontrolám také odhalíte závadu včas a její oprava bude v tuto chvíli ještě méně náročná a tedy i levnější.

více »

Nový kotel? Myslet musíte i na provozní bezpečnost!

05. 04. 2014

Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace jsou v plném proudu. Možnost získat státní příspěvek na výměnu starých ručně plněných kotlů na tuhá paliva za efektivní a nízkoemisní spotřebiče je výrazným impulsem nečekat a rozhodnout se pro výměnu. Jak je to ale s provozní bezpečností?


Nová výzva na kotlíkové dotace směřuje na Ústecko

24. 03. 2014

Ministerstvo životního prostředí se dohodlo s Ústeckým krajem na vyhlášení nové výzvy pro předkládání žádostí o tzv. kotlíkové dotace. Na tuto již druhou výzvu bude alokováno 30 milionů Kč s tím, že ministerstvo i kraj přispějí stejnou výší finančních prostředků, tedy 15 miliony Kč.


Vysokoteplotní tepelné čerpadlo - co bychom měli před výběrem vědět?

12. 03. 2014

Stále častěji se na trhu objevují vysokoteplotní tepelná čerpadla typu vzduch-voda. Vysokoteplotní tepelné čerpadlo je oproti nízkoteplotním zařízením dražší zhruba o 50 %, můžete jej však hospodárně a komfortně provozovat ve stávajícím otopném systému bez nutnosti výměny radiátorů, navíc vám ohřeje vodu až na 80 °C. Při koupi vysokoteplotního tepelného čerpadla se však vyplatí pozorně si prostudovat technickou dokumentaci.


Podlahové vytápění v rámci rekonstrukce má nové řešení

08. 03. 2014

Instalovat podlahové vytápění v rámci rekonstrukce je ve většině realizací poměrně obtížné. Na rozdíl od novostaveb jsme totiž do značné míry limitováni současným řešením. Komplikace mohou nastat i s ohledem na zatížitelnost podlahy. Nyní se i při dodatečné instalaci podlahového topení v rámci rekonstrukce můžeme dostat na stavební výšku pouhých 35 mm.


Výměnu kotlů má před sebou půl milionu domácností

26. 01. 2014

Ke změnám v oblasti vytápění nutí Čechy také legislativa. Asi půl milionu domácností bude muset kotel na tuhá paliva do devíti let vyměnit, jelikož nebude splňovat emisní limity určené zákonem o ochraně ovzduší. Tato úprava se dotkne především starších rodinných domů. Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny výměnu kotle přitom zatím provedlo jen 29 % domů postavených mezi lety 1914 a 1964 a 34 % domů starších sta let. Jen 7 % majitelů rodinných domů si uvědomuje, že by výměnu kotle potřebovali.


Kolik ročně zaplatíme za vytápění?

24. 01. 2014

Zaplatit za vytápění méně – s tímto požadavkem hledá řešení řada domácností. Průzkum Raiffeisen stavební spořitelny ukázal, že 54 % z nich zaplatí za vytápění více než 24 000 korun ročně. Průměrná částka protopená za jeden rok v rodinných a bytových domech se samozřejmě liší. Nižší náklady na vytápění mají domácnosti žijící v bytech ve velkých městech. Pro třetinu z nich je to ročně 12 000 korun a méně. S účtem v této výši se v rodinných domech setká jen každý osmý obyvatel, převážně z vesnic. S minimálně třemi tisíci měsíčně, tedy 36 000 korun ročně, pak musí počítat až 26 % majitelů rodinných domů, někteří ovšem sáhnou do peněženky až pro dvojnásobek.


Můžeme se na výkon tepelného čerpadla spolehnout i v zimě?

08. 12. 2013

Tepelná čerpadla typu vzduch-voda jsou moderním a hospodárným zdrojem tepla pro rodinné i bytové domy. Pro svůj provoz nepotřebují vrt ani zemní kolektor tepla, jejich instalace je proto levná a rychlá. Jaká ale bude jejich výkonnost v zimních měsících?


Proč bychom měli přemýšlet o sálavých topidlech?

04. 12. 2013

Vytápění elektřinou máme nejčastěji spojeno s přímotopy. Do popředí zájmu se zejména v posledních letech stále více dostávají sálavá topidla. Oceníme je v koupelnách, zimních zahradách, dílnách a na řadě dalších míst, která běžně nevytápíme, ale v době našeho pobytu vyžadujeme, aby v nich bylo prakticky okamžitě teplo. Právě tyto požadavky staví sálavá topidla do pozice výjimečnosti.


« předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 další »


Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+