Technologie Lindab Construline pro pasivní a nízkoenergetické stavby nejen ve skandinávském stylu | Vytápění 2013 | Energeticky úsporné bydlení

Technologie Lindab Construline pro pasivní a nízkoenergetické stavby nejen ve skandinávském stylu

12. 4. 2013

Snaha současného, nejen skandinávského designu o maximální jednoduchost, praktičnost, ohledy k životnímu prostředí a zdravý životní styl obyvatel se promítá i do stavebního systému pro výstavbu pasivních a nízkoenergetických staveb a nástaveb s názvem Lindab Construline. Tento systém suché výstavby založený na použití lehké ocelové konstrukce nabízí realizační firmě i stavebníkovi řadu výhod. Společnost Lindab je v soutěži Vytápění a úspory energií 2013 zařazena do kategorie Energeticky úsporné projekty.

Rychlou realizaci bez mokrých procesů, malou tloušťku obvodových i vnitřních stěn, vynikající parametry domu z pohledu prostupu tepla, akustiky i protipožárních vlastností, lehkou stavbu s minimálním ovlivněním okolí hlukem a stavebním odpadem. Základ systému Lindab Construline spočívá ve vyladěné kombinaci pevného a lehkého nosného skeletu z pozinkované oceli, se zateplením minerální vlnou, opláštěním sádrovláknitými deskami Fermacell a vnější fasády. Nosné tenkostěnné profily mají speciální tvar se štěrbinami, podporujícími vysokou izolační schopnost výplňové izolační vrstvy. Bez dalšího vyztužování jinými prvky dovolují stavět objekty o dvou, s omezeními i třech podlažích. Profily se spojují výhradně šroubováním, čím vznikají pevné a trvanlivé spoje. Testy pocházející z Velké Británie ukázaly bezproblémové dosažení životnosti těchto staveb přes sto let.

Stěny pasivního domu zrealizovaného technologií Lindab Construline mají tloušťku pouhých 315 mm, což je až o 20 cm míň než pro zdivo se zateplením srovnatelných vlastností. Při stejném zastavěném půdorysu se tak zvyšuje užitná plocha domu. U domu s půdorysem 80 m2 tak můžete získat i 7m2 navíc, což je například celá koupelna.

Design staveb lze u systému Lindab Construline snadno přizpůsobit představám investora. Týká se to vnějších tvarů, fasády i dispozic interiéru. Systém pracuje téměř bez omezení, takže jím lze realizovat jak moderní kubusovou architekturu s velkými prosklenými plochami, tak klasické domy se sedlovou střechou a obytným podkrovím. Vnější fasáda může být jak jednoduchá kontaktní, tak moderní s dřevěným, kamenným nebo kovovým obkladem na provětrávaném roš­tu.

Suchá výstavba technologií Lindab Construline šetří investorovi i čas, vždyť realizovat rodinný dům lze v řádu týdnů. Na připravené základové desce s hydroizolací se provede sestavení celého ocelového skeletu stěn, stropů i střechy, který se vzápětí uzavře střešní krytinou a vnějšími sádrovláknitými deskami. Po následné montáži oken je tak stavba uzavřena a pokračuje výplněmi izolačních materiálů. Dalším krokem jsou již instalace – elektrické rozvody, voda, kanalizace, vytápění, vzduchotechnika, případně další technologie. Tyto práce díky vzdušnému skeletu probíhají velmi rychle a nekonfliktně. Jakmile je vše připraveno a odzkoušeno, následuje vlastní opláštění interiérovými deskami a dokončení podlah. Současně s předchozími kroky se obvykle realizuje vnější fasáda, která dá domu finální vzhled.

Více technických informací o systému lze získat dotazem na společnost Lindab www.lindab.cz


publikováno: 12. 4. 2013, v rubrice Vytápění 2013
Štítky: akce, dřevostavby, ekologie, výstava, vytápění

Nejčtenější články v rubrice Vytápění 2013:

Další články v rubrice Vytápění 2013:



Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+