Zateplením předcházíme respiračním onemocněním | Výrobky a technologie | Energeticky úsporné bydlení

Zateplením předcházíme respiračním onemocněním

28. 4. 2012

Až 90 % našeho života trávíme v místnostech, jejichž kvalita přitom významným způsobem ovlivňuje naše zdraví. Studie totiž prokázaly vliv tepelných izolací budov na snížení respiračních onemocnění až o 50 %, pozitivně se podílejí i na snížení úmrtnosti v zimě. Podle novozélandské studie došlo v souvislosti se zateplením domů k výraznému zlepšení zdravotního stavu obyvatel, a to asi o 10 %. Dospělí i děti trpěli méně dýchavičností, rýmou a vyhýbali se jim i další respirační problémy.

Zateplením k pevnému zdraví

Kvalitní zateplení má pozitivní vliv nejen na naše peněženky. Ředitelka programu výzkumu bydlení a zdravotnictví Philipa Howden-Chapmanová z univerzity v Otagu na Novém Zélandě prokázala pozitivní dopad zateplení na lidský organismus. V rámci studie 1) zkoumal vědecký tým členy 1352 náhodně vybraných domácností.

Rovněž profesor Marmot z oddělení epidemiologie a veřejného zdraví na University College London potvrzuje v práci nazvané „Vliv chladných domácností a palivové chudoby na zdraví“ 2) společenský přínos tepelných izolací.

Podle novozélandské studie došlo v souvislosti se zateplením domů k výraznému zlepšení zdravotního stavu obyvatel, a to asi o 10 %. Dospělí i děti trpěli méně dýchavičností, rýmou a vyhýbali se jim i další respirační problémy. Ke snížení těchto příznaků přitom došlo až u poloviny zkoumaných. Tématem zateplení a lidského zdraví se zabýval i doktor JD Healy z irské University College Dublin. Ten prokázal vliv zateplení na zimní úmrtnost – země s vyšším počtem zateplených domů registrují v zimním období menší nárůst úmrtí než země, které se tepelným izolacím věnují v menším měřítku. Nejvíce jsou zasaženi obyvatelé s tzv. palivovou chudobou, tedy ti, kteří nemají odpovídající prostředky na kvalitní energetické zdroje.

Přínosy zateplení

Lidé žijící v izolovaných domech jsou na tom po zdravotní stránce lépe. Tito lidé jsou méně nemocní, a méně absentují v práci či ve škole. Podle novozélandské studie na každý dolar vydaný na izolaci domu připadají celé dva dolary uspořené ve zdravotnictví. „Výsledky profesorky Howden-Chapmanové ukazují obrovský potenciál zateplení v oblasti úspor veřejných financí,“ zhodnotil Ing. Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Pokud je dům dobře izolován, snižuje se také fluktuace jeho obyvatel a to má pozitivní dopad např. na kvalitu vzdělávání dětí, ale i na sociální vztahy v rodině a ve společnosti.

Zateplením domů navíc dochází k výraznému snížení energetické náročnosti budov. „Úspory nákladů na vytápění díky zateplení dosahují v České republice v průměru 50 %, u samostatně stojících rodinných domů z poválečného období do počátku 80. let minulého století to při komplexním zateplení může činit až 80 %,“ doplnil Pavel Zemene. Při současných cenách energií, které v lednu činily v průměru 4,64 Kč za kWh, tak mohou úspory za elektrickou energii v průměrně velkém bytě 70 m2 dosáhnout téměř 26 000 korun ročně.

Nižší spotřebou energií tak šetříme nejen výdaje domácnosti, ale i životní prostředí a energetické zdroje. Izolace však mají i další výhody – pěnový polystyren je ekologický a jeho recyklací, po skončení životnosti stavby, lze získat až 80 % energie spotřebované na jeho výrobu. Během 50 let prokázané životnosti zateplovacího systému zamezí použitý pěnový polystyren 400krát většímu množství emisí CO2 než je vyprodukováno při jeho výrobě.

Věděli jste, že:

  • v zemích s nížší energetickou náročností budov pro bydlení se projevuje podstatně méně tzv. zvýšená zimní úmrtnost (ZZÚ)?
  • ZZÚ je téměř třikrát vyšší v domácnostech patřících mezi 25 % nejchladnějších v porovnání s 25 % nejteplejších?
  • okolo 33 % ZZÚ je připisováno respiračním onemocněním?
  • okolo 40 % ZZÚ mají na svědomí kardiovaskulární onemocnění?
  • chladné domácnosti zvyšují pravděpodobnost méně závažných onemocnění jako je nachlazení nebo chřipka?
  • děti do dvou let věku mají 10krát vyšší riziko plicních onemocnění, žijí-li ve vlhkých a špatně větraných domech?

… izolace domů je od roku 1977 na Nové m Zélandě povinná? … úmrtnost v zimě je často horší v zemích s mírným klimatem, protože je zde snížená tendence přijímat preventivní opatření proti chladu? … průměrný starý dům ztrácí 34 % svého tepla stropem, 27 % zdmi, 26 % okny a 13 % podlahou?


publikováno: 28. 4. 2012, v rubrice Výrobky a technologie
Štítky: zateplení, zdraví

Nejčtenější články v rubrice Výrobky a technologie:

Další články v rubrice Výrobky a technologie:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+