Vše za 50 %. S Novou Zelenou úsporám při rekonstrukci ušetříte | Výrobky a technologie | Energeticky úsporné bydlení

Vše za 50 %. S Novou Zelenou úsporám při rekonstrukci ušetříte

13. 1. 2016

Zateplení domu, výměna oken a dveří, výměna starého kotle – generální rekonstrukce domu se často pořádně prodraží. Díky programu Nová Zelená úsporám to tak ale být nemusí. Až 50 % nákladů na rekonstrukci totiž dostanete zpátky.

27 miliard Kč pro všechny

Teprve nedávno – 22. října 2015 – odstartovala v pořadí již třetí výzva pro rodinné domy. Ta bude do konce roku 2021 všem majitelům rodinných domů proplácet až 50 % nákladů na snížení energetické náročnosti budovy. Celkem za 6 let vyplatí 27 miliard Kč, na jeden samostatný projekt přitom můžete čerpat maximálně 5 milionů Kč.

Nejjednodušší pro vás bude, když energetickou náročnost svého domu snížíte za pomoci registrovaného odborného dodavatele a registrovaného výrobku nebo technologie. Za určitých okolností váš výrobek registrovaný být nemusí – v takovém případě ale musíte doložit soulad technických vlastností použitých materiálů a výrobků s podmínkami programu.

Nezapomínejte na to, že čím vyšší energetické úspory dosáhnete, tím vyšší dotaci máte šanci získat. Nebojte se proto investovat do lepších materiálů a technologií – z izolací volte třeba PUR pěnu, okna si klidně pořiďte hliníková. Tady není důvod ke kompromisům nebo polovičatým řešením.

Papírování se nevyhnete

Samotná žádost o podporu probíhá v několika krocích. Nejprve si musíte najít energetického specialistu, který vám zpracuje odborný posudek budovy. Vybírat můžete z tohoto oficiálního seznamu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Následně vás čeká cesta na stavební úřad a oznámení stavebního záměru. Hned potom s energetickým specialistou vyplňte tzv. krycí list a pak už se můžete pustit do podání žádosti samotné. To však stále ještě nestačí – po podání žádosti vše vytiskněte a s potřebnými dokumenty zaneste na krajské pracoviště Nové zelené úsporám.

A pak už jenom doufejte, že vám žádost schválí. Jakmile se to podaří, můžete se pod dohledem odborného technického dozoru pustit do rekonstrukce.


publikováno: 13. 1. 2016, v rubrice Výrobky a technologie
Štítky: alternativní zdroje, dotace, elektřina, výrobky a technologie

Nejčtenější články v rubrice Výrobky a technologie:

Další články v rubrice Výrobky a technologie:Design by Lukáš Svoboda, Code by Karel Koliš
© Energeticky úsporné bydlení 2009+